Η Γκλάντμπαχ ήταν καταιγιστική απέναντι στην Σαχτάρ Ντόνετσκ, καθώς προηγήθηκε από το ημίχρονο με 3-0 και… σταμάτησε στο 4-0, ενώ βρέθηκε όλο και πιο κοντά στους “16”.

Ακόμη ένα μεγάλο βήμα για την πρόκριση στους «16» του Champions League έκανε η Γκλάντμπαχ που επικράτησε χωρίς κανένα πρόβλημα της Σαχτάρ μέσα στη Γερμανία με σκορ 4-0.

Tα «πουλάρια» ξεκίνησαν δυναμικά το ματς, κάνοντας δύο καλές ευκαιρίες (5΄, 10΄) με τον Εμπολό και τον Νόιχαους, χωρίς ωστόσο να βρουν δίχτυα. Το σκορ άνοιξε στο 17ο λεπτό ο Λαρς Στιντλ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, στέλνοντας τον Πιατόφ από την μία πλευρά και τη μπάλα από την άλλη. Στο 34΄ ο Ελβέντι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, από εκτέλεση κόρνερ του Στίντλ.

Ωστόσο, το γκολ της αναμέτρησης ήρθε στο 45+1, με τον Μπρέελ Εμπολό να σκοράρει ένα καταπληκτικό γκολ και να νικάει τον Πιατόφ για το 3-0 της Γκλάντμπαχ. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Όσκαρ Βεντ να εκτελεί ένα φάουλ από πολύ πλάγια θέση, ωστόσο κανένας δεν μπόρεσε να πάρει τη κεφαλιά και από τα φάλτσα που είχε η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.