O Σανέ μοίραζε την μία ασίστ μετά την άλλη, οι επιθετικοί της Σίτι έβρισκαν σε κάθε ευκαιρία δίχτυα και έτσι “διέλυσε” την Σάλκε με 7-0 και πήρε την πρόκριση για τους “8” του Champions League με πανηγυρικό τρόπό.

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Γερμανό εξτρέμ απέναντι στην πρώην ομάδα του, καθώς εκτός από το γκολ που πέτυχε στο πρώτο μέρος, στην επανάληψη μοίρασε τρεις ασίστ στους συμπαίκτες του. Εξαιρετικός και ο Κουν Αγκουέρο που σκόραρε δύο φορές και δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Οι “Πολίτες” επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά τον ρυθμό τους και έφτασαν μία “ανάσα” από το γκολ, ο Στέρλινγκ γύρισε την μπάλα στην περιοχή, ο Αγκουέρο πλάσαρε, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Ο Αργεντινός ήταν σε εξαιρετικό βράδυ και απείλησε εκ νέου τον Φάρμαν με κεφαλιά, που σταμάτησε ο τερματοφύλακας των Γερμανών. Λίγα λεπτά αργότερα ο Μπερνάρντο Σίλβα κέρδισε το πέναλτι, ο Αγκουέρο ανέλαβε την εκτέλεση και με στυλ αλά Πανένκα έκανε το 1-0. Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ήρθε και το δεύτερο γκολ, ο Στέρλινγκ με τακουνάκι βρήκε τον επιθετικό των γηπεδούχων, που πλάσαρε εύστοχα για το 2-0. Οι Άγγλοι ήταν καταιγιστικοί, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να τους σταματήσουν, ο Ζιτσένκο με εντυπωσιακή κάθετη βρήκε τον Σανέ, με τον Γερμανό να σουτάρει δυνατά και να “γράφει” το 3-0, για το πρώτο μέρος.

Η Σίτι εμφανίστηκε με την ίδια διάθεση και στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε την πρώτη καλή στιγμή με τον Σανέ, όμως το σουτ του πέρασε άουτ. Ο Γερμανός συνεργάστηκε άψογα με τον Στέρλινγκ και ο δεύτερος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με το γκολ να μετράει μετά την υπόδειξη του VAR. Η ομάδα του Γκουαρδίολα έκανε επίδειξη δύναμης εντός του γηπέδου και δεν επέτρεπε στους αντιπάλους να τους απειλήσουν σε κανένα σημείο του αγώνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα και το πέμπτο γκολ των γηπεδούχων, ο Σανέ βρήκε τον Μπερνάρντο Σίλβα και αυτός, μέσα από την περιοχή “εκτέλεσε” τον Φάρμαν. Πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Γκάμπριελ Ζεσούς με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής έγραψε το τελικό 7-0.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Ντανίλο, Γουόκερ, Λαπόρτ (72’ Ντελφ), Ζιντσένκο, Μπ. Σίλβα, Γκουντογκάν, Ντ. Σίλβα (64’ Φοντέν), Στέρλινγκ, Αγουέρο (64’ Ζεσούς), Σανέ.
ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Μπρούμα, Σταμπουλί, Σανέ, Οτσίπκα, ΜακΚένι (75’ Μεντίλ), Σερντάρ, Μπενταλέμπ, Εμπολό (69’ Σκρζίμπσκι), Μπουργκστάλερ, Κονοπλιάνκα.