Η Παρί ήθελε την νίκη με κάθε κόστος και αυτό φάνηκε στο παιχνίδι της, ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 8ο λεπτό, ένα γκολ που σχεδόν αμέσως ξύπνησε το ένστικτο της αυτοσυντήρησης, με το λειψό 1-0 κόντρα στην Λειψία να διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες της για πρόκριση και τον Τούχελ (πιθανόν) μακριά από το ταμείο ανεργίας.

Πρόωρος τελικός. Αυτή η ταμπέλα δόθηκε από νωρίς από τον ίδιο τον Γαλλικό οργανισμό και αυτό ακριβώς περιμέναμε να δούμε στο γήπεδο από την Παρί. Διότι έτσι όπως τα κατάφερε, οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα εκτός από την νίκη απόψε, θα ήταν καταστροφικό για την προσπάθεια της για πρόκριση από τον συγκεκριμένο όμιλο.

Η ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από την Λειψία, ήταν ακόμα νωπή στις μνήμες της. Μια ήττα που της κόστισε πολύ. Είχε έρθει η δική της στιγμή να γευτεί το ίδιο της το φάρμακο. Γιατί ας μην ξεχνάμε, οι Παριζιάνοι ήταν αυτοί που τον Αύγουστο, στέρησαν από τους ταύρους την συμμετοχή τους σε έναν τελικό Champions League.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά. Οι δυο ομάδες έψαχναν τις θέσεις και τον προσανατολισμό τους στον αγωνιστικό χώρο, μειώνοντας έτσι αισθητά το ρίσκο να βρεθούν γρήγορα πίσω στο σκορ. Ωστόσο, ένα ανόητο τάκλιν του Σάβιτζερ μόλις στο 8ο λεπτό, έφερε σαν από μηχανής θεός, ένα πέναλτι που έφερνε την Παρί φάτσα με το 1-0, χωρίς καν να έχει απειλήσει.

Ο Νεϊμάρ ανέλαβε την εκτέλεση, ο Γκουλάσι έβαλε το χέρι του στην πορεία της μπάλας, ωστόσο δεν καταφέρει να αποσοβήσει τον κίνδυνο για την εστία του. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ωστόσο, ήταν ακαριαία. Μέσα σε ένα εκρηκτικό πεντάλεπτο πίεσης, έφτασαν δυο φορές μια ανάσα από την άμεση ισοφάριση, χωρίς όμως να τα καταφέρουν και με τις δυο ευκαιρίες να έρχονται από στατικές φάσεις.

Η Παρί μετά το 1-0 άφησε εκούσια την κατοχή της μπάλας στην Λειψία, με την διάθεση να βρει χώρους στην κόντρα, πράγμα που δεν κατάφερε, με αποτέλεσμα η κύρια πηγή κινδύνου να έρχεται από δυο μακρινά σουτ του Ντι Μαρία. Το πρώτο μέρος έκλεισε με την ομάδα του Νάγκελσμαν να φτάνει κοντά στην ισοφάριση σε δυο περιπτώσεις, αρχικά με το καταπληκτικό σουτ να σταματάει στον Κέιλορ Νάβας (38′) και στην συνέχεια, με τον Φόρσμπεργκ να στέλνει την μπάλα στα ουράνια από πλεονεκτική θέση (46′).

Με παρόμοιο τρόπο με αυτόν που τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησε και το δεύτερο. Ο Σουηδός επιθετικός υποδέχτηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή, μετά από μια σκαφτή πάσα, ωστόσο δεν κατάφερε να πιάσει το σουτ στο κατάλληλο χρονικό σημείο, με αποτέλεσμα να σπαταλά την πιο καθαρή ευκαιρία της ομάδας του για γκολ (49′).

Η Παρί είχε μπει από νωρίς σε αυτή την αναμέτρηση σε mode αυτοσυντήρησης, όλες οι επιθετικές πρωτοβουλίες άνηκαν στην Γερμανική ομάδα, με την αμυντική γραμμή των Παριζιάνων, να απορροφά με ευκολία την όποια πίεση δεχόταν κατά διαστήματα.

Το σύνολο του Τούχελ δεν έδειξε καμία διάθεση για να παράγει ποδόσφαιρο, η Λειψία δεν κατάφερε να βρει την δίοδο προς το πολυπόθητο τέρμα και κάπως έτσι, η Παρί κρατήθηκε ζωντανή, σε ένα ματς χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, που ήταν βέβαια και το αρχικό ζητούμενο της.