Η Ίντερ είχε… Λουκάκου αντί για άγιο και κατάφερε να πάρει βαθμό εντός έδρας από την Γκλάντμπαχ (2-2), που είχε κάνει την ανατροπή.

Ο Βέλγος επιθετικός ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 2-2 για την Ίντερ, η οποία παρότι προηγήθηκε, βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Γκλάντμπαχ η οποία… χτύπησε στις αντεπιθέσεις.

Οι «νερατζούρι» είχαν την υπεροχή στο πρώτο μέρος αλλά δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την άμυνα των Γερμανών με το 0-0 να μένει μετά τα πρώτα 45 λεπτά. Αλλά στην επανάληψη ο Λουκάκου φώναξε… παρών μόλις στο 49ο λεπτό όταν κατάφερε από κοντινή απόσταση να κάνει το 1-0, μετά από μία φάση διαρκείας στην περιοχή της Γκλάντμπαχ.

Και εκεί που όλοι νόμιζαν πως η Ίντερ είχε τον έλεγχο, η Μπορούσια… χτύπησε στην αντεπίθεση. Αρχικά κέρδισε πέναλτι με τον Τουράμ ο οποίος ανατράπηκε από τον Βιδάλ, με τον Μπενσεμπάινι να εκτελεί εύστοχα και να κάνει το 1-1 στο 63ο λεπτό. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε για τους Γερμανούς στο 84ο λεπτό όταν ο Χόφμαν πήρε την εξαιρετική μπαλιά από τον Μιχάους και δεν έχασε την ευκαιρία να κάνει το 1-2. Οι Ιταλοί διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ αλλά το VAR επιβεβαίωσε το γκολ.

Η Ίντερ πίεσε για την ισοφάριση και το πέτυχε στο 90ο λεπτό με τον Λουκάκου ο οποίος και πάλι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και δεν έχασε την ευκαιρία. Οι «νερατζούρι» θα μπορούσαν να πάρουν και την νίκη στο 97ο λεπτό, αλλά το σουτ του Κολάροφ πέρασε ελάχιστα άουτ.