Με γκολ του Λουκάκου στο 86’ η Ιντερ λύγισε την Πόρτο των δέκα παικτών στο Meazza (1-0) και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στους «8» του Champions League.

«Λ» όπως λύτρωση ή και όπως Λουκάκου. Ο Βέλγος στράικερ, πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης κόντρα στην Πόρτο χάρισε στην Ίντερ την πολύτιμη νίκη με 1-0, που της δίνει έστω κι αυτό το μικρό προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς. Ο Big Rom μάλιστα, με το «χρυσό» του τέρμα «απάντησε» και στις δηλώσεις του CEO των Νερατζούρι πριν το παιχνίδι, ο οποίος είπε πως: «Ο Λουκάκου είναι στον πάγκο επειδή κουβαλά πάνω του 103 κιλά».

Μπορεί οι Δράκοι να άρχισαν το ματς πιέζοντας αποτελεσματικά ψηλά και δυσκολεύοντας την κυκλοφορία, όμως οι Νερατζούρι σταδιακά πήραν τα ηνία του αγώνα και αναζήτησαν τρόπο να απειλήσουν. Στο 13′ η κεφαλιά του Λαουτάρο από καλή θέση πέρασε άουτ, ενώ στο 18′ τη σουτάρα του Τσαλχάνογλου απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κόστα. Οι φιλοξενούμενοι άργησαν να γίνουν απειλητικοί, ωστόσο στο 37ο λεπτό έφτασαν στην καλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους. Ο Οτάβιο πέρασε φοβερή κάθετη, ο Ταρεμί έστρωσε με τακουνάκι στον Γκρούιτς, στο σουτ του οποίου είπε «όχι» ο Ονάνα, με τον Γκαλένο στην επαναφορά να μην καταφέρνει να σκοράρει με το κεφάλι. Η Ίντερ απάντησε κατά κάποιο τρόπο στη μεγάλη αυτη φάση, με τον Κόστα να σταματά ενστικτωδώς την κοντινή κεφαλιά του Μπαστόνι στις καθυστερήσεις.

Ξέφρενη ήταν η αρχή του δεύτερου μέρους. Στο 55′ το μονοκόμματο τελείωμα του Μπαρέλα μετά από βαθιά μπαλιά του Σκρίνιαρ πέρασε μόλις άουτ, με τους Δράκους να αντιδρούν άμεσα. Στο 55′ μετά από ταχύτατη αντεπίθεση ο Ονάνα βρήκε τη λύση στο σουτ του Ταρεμί, ενώ δύο λεπτά αργότερα πραγματοποίησε φοβερή διπλή επέμβαση, αρνούμενος και πάλι τον Ιρανό από κοντά αλλά και τον Ζαϊντού στην αρχή της φάσης. Η επόμενη καλή στιγμή ανήκε στους Νερατζούρι, με τον Λαουτάρο στο 74′ να μην καταφέρνει για ελάχιστα εκατοστά να μπει με την μπάλα στα δίχτυα από το γύρισμα του Λουκάκου Τέσσερα λεπτά αργότερα, η αποβολή του Οτάβιο με δεύτερη κίτρινη κάρτα, άλλαξε τις ισορροπίες με την Ίντερ από εκείνο το σημείο και έπειτα να πιέζει ασφυκτικά. Κάπως έτσι, στο 86ο λεπτό, ο Λουκάκου είχε την τύχη να παίξει το ένα-δύο με το… δοκάρι, όπου κατέληξε αρχικά η κεφαλιά του, σκοράροντας στην επαναφορά και χαρίζοντας τη νίκη στους Νερατζούρι.

Ίντερ: Ονάνα, Σκρίνιαρ, Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Νταρμιάν, Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου, Μικιταριάν (Μπρόζοβιτς), Ντιμάρκο (58′ Γκόζενς), Τζέκο (58′ Λουκάκου), Λαουτάρο

Πόρτο: Κόστα, Ζοάο Μάριο, Πέπε, Μαρκάνο, Ζαϊντού, Ουρίμπε, Οτάβιο, Πεπέ, Γκαλένο (51′ Εβανίλσον), Ταρεμί