Τέταρτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League και η συγκεκριμένη μας επιφυλάσσει ένα ντέρμπι από τα παλιά.

Οι «νερατζούρι» υποδέχθηκαν την «Βασίλισσα», σε έναν όμιλο ο οποίος εξελίχθηκε με την Γκλάντμπαχ και την Σαχτάρ, τα δύο αουτσάιντερ, να είναι σε ρόλο οδηγού και τις δύο ομάδες που αναμετρήθηκαν στο Μιλάνο, να παλεύουν για την πρόκριση στην φάση των «16».

Να αναφέρουμε πως οι Ισπανοί δεν είχαν στην διάθεση τους τον αρχηγό τους Σέρχιο Ράμος, ενώ παρατάχθηκαν δίχως τον κορυφαίο επιθετικό τους, Καρίμ Μπενζεμά, ενώ ο βασικός μέσος, Φεντερίκο Βαλβέρδε, έχει υποστεί κάταγμα στο πόδι. Απουσίες που προστίθενται δίπλα σε αυτές του αμυντικού, Εντέρ Μιλιτάο, του επιθετικού, Λούκα Γιόβιτς, που διαγνώστηκαν με κορωνοϊό, αλλά και του Αλβάρο Οντριοθόλα, ο οποίος παραμένει εκτός δράσης.

Το ματς

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει με υποσχέσεις, αφού κιόλας στο 2ο λεπτό, ο Λαουτάρο Μαρτίνες θα κερδίσει το πρώτο κόρνερ για τους Ιταλούς, το οποίο δεν θα καταλήξει σε κάτι ουσιώδες.

Όμως σε ένα ανέβασμα του Νάτσο, ο Μπαρέλα θα τον ανατρέψει εντός της περιοχής της Ίντερ και ο Τέιλορ θα δείξει άμεσα την άσπρη βούλα! Ο Αζάρ θα αναλάβει την εκτέλεση και ο Βέλγος θα στείλει την αριστερή γωνία του Χαντάνοβιτς. 1-0 για την «Βασίλισσα» στο 6′!

Ρεάλ Μαδρίτης: Αζάρ, η επιστροφή κόντρα στην Ίντερ! (vid)

Από το γκολ και για τα επόμενα 4 λεπτά, οι παίκτες του Κόντε θα προσπαθήσουν να βρουν την δική τους απάντηση στο τέρμα που δέχθηκαν νωρίς, με την μόνη ευκαιρία να αποτελεί μία σέντρα του Μπαρέλα στο 11′ που κατέληξε στην αγκαλιά του Κουρτουά.

Και οι Μαδριλένοι θα φτάσουν πολύ κοντά στο δεύτερο τέρμα τους, στο 13′, όταν ο Λούκας Βάσκεζ θα κάνει το σουτ όμως αυτό θα βρει στο δοκάρι της εστίας της Ίντερ. Πολύ καλή η εικόνα της ομάδας του Ζιντάν μέχρι στιγμής.

Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για την Ρεάλ Μαδρίτης στο 17′, όταν ο Μεντί θα κάνει το ένα-δύο με τον Νάτσο, γύρισε την παράλληλη μπαλιά εμπρός της εστίας του Χαντάνοβιτς, η οποία τελικά δεν είχε αποδέκτη. Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς και για την Ίντερ για τον Καλιαρντίνι σε ένα μαρκάρισμα στον Μόντριτς, στο 19′.

Η μόνη απάντηση με υποσχέσεις για την Ίντερ ήρθε στο 21′, όταν ο Βιδάλ θα επωφεληθεί μετά από μια κόντρα και θα σημαδέψει πολύ έξω από την εστία του Κουρτουά. Δύο λεπτά αργότερα σε μια φάση διαρκείας ο ίδιος παίκτης των Ιταλών θα κερδίσει ένα φάουλ οριακά εκτός περιοχής της Ρεάλ. Την εκτέλεση θα αναλάβει ο Λουκάκου, όμως η μπάλα θα περάσει απελπιστικά άουτ.

Ξανά ο Αζάρ στο 28ο λεπτό θα προσπαθήσει να παραβιάσει το τέρμα των «νερατζούρι», όμως ο Σλοβένος γκολκίπερ θα στείλει την μπάλα κόρνερ. Οι Ισπανοί κυκλοφορούν και εναλλάσουν την μπάλα με χαρακτηριστική ευκολία έξω αλλά και συχνά μέσα στην περιοχή της Ίντερ.

Ο Αρτούρο Βιδάλ στο 33′ θα δεχθεί άμεσα δύο κίτρινες κάρτες  και θα αποβληθεί από τον Τέιλορ, αφού διαμαρτυρήθηκε έντονα στον Άγγλο διαιτητή καθώς ο Χιλιανός ισχυρίστηκε πως ανατράπηκε εντός περιοχής από τους αμυντικούς της Ρεάλ!

Στο 37′ η κατοχή θα είναι στο 54% για τους Ισπανούς και στο 46% για τους Ιταλούς. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Ρεάλ θα είναι κυριολεκτικά σαν την «γάτα με το ποντίκι», αφού θα κάνει θεωρητικά εύκολα το παιχνίδι της ανενόχλητη και την Ίντερ απλά να περιμένει στα καρέ της.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου με ένα σουτ του Μόντριτς να καταλήγει άουτ.

Συντήρηση του προβαδίσματος για την «Βασίλισσα», να σώσει ό,τι μπορεί η Ίντερ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινά με την Ίντερ να κάνει διπλή αλλαγή, με τους Πέρισιτς και Ντ’Αμπρόσιο να μπαίνουν και με τους Μπαστόνι και Λαουτάρο να αποχωρούν.

Ο Μαριάνο προσπάθησε με την επανέναρξη του αγώνα να καθαρίσει την υπόθεση νίκη όμως ο Χαντάνοβιτς είχε απάντηση στο σουτ του και μπλόκαρε την μπάλα στο 46′. Τα πρώτα δέκα λεπτά του δεύτερου μισού, οι παίκτες του Ζιντάν μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς, με τους «νερατζούρι» να προσπαθούν να επωφεληθούν με κάποια ανεβάσματα.

Σε ένα από αυτά, στο 53′, η Ίντερ θα φτάσει κοντά στην ισοφάριση μετά από ένα κόρνερ του Γιανγκ και με τον Ντε Βρι να αστοχεί εξ επαφής με την άμυνα της Ρεάλ να απομακρύνει. Από εκείνο το σημείο οι παίκτες του Κόντε, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα θα κλείσουν για αρκετή ώρα την «Βασίλισσα» στα καρέ της.

Στο 58′ ο Ζιντάν θα ρίξει στον αγώνα τους Καζεμίρο και Ροντρίγκο, αντί των Όντεγκααρντ και Μαριάνο.

Και έτσι ο Ροντρίγκο με την πρώτη του επαφή ύστερα από πανέμορφο γύρισμα του Βάσκεζ στο δεύτερο δοκάρι του Χαντάνοβιτς, θα γράψει το 0-2 στο 59′!

Ρεάλ Μαδρίτης: Καθαρίζει με Ροντρίγκο την Ίντερ (vid)

Στο 64′ σε μια ύστατη προσπάθεια, ο Κόντε θα βάλει στο παιχνίδι και τον Αλέξις Σάντσες στην θέση του Χακίμι.

Στο 69′ η Ρεάλ θα φτάσει κοντά και σε ένα τρίτο τέρμα όμως ο Λούκας Βάσκεζ θα στείλει την μπάλα εκτός εστίας από πλάγια θέση ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μόντριτς. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η ώρα της Ίντερ να απειλήσει με τον Πέρισιτς, ο οποίος έστειλε οριακά πάνω από την εστία του Κουρτουά τη μπάλα.

Αλλαγές για αμφότερες τις ομάδες, με την Ρεάλ να βγάζει τον Αζάρ και να βάζει τον Βινίσιους στο 77′, ενώ για την Ίντερ αποχώρησε στο 78′ ο Γκαλιαρντίνι και πήρε χρόνο συμμετοχής ο Σένσι.

Σε μια στιγμή στο 82′, ο Ιβάν Πέρισιτς, παίρνει τη μπάλα μέσα στην περιοχή και την στέλνει με δύναμη προς την κάτω δεξιά γωνία. Είναι μια εξαιρετική προσπάθεια αλλά και μια καλύτερη ακόμα απόκρουση από τον Κουρτουά, που διώχνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 86ο λεπτό ο Σένσι θα δει την κίτρινη κάρτα από τον Τέιλορ για ένα σκληρό μαρκάρισμα στον χώρο του κέντρου, ενώ ο Λουκάκου για την ομάδα του Κόντε θα δώσει την θέση του στον Κρίστιαν Έρικσεν.

Όπως στο πρώτο ημίχρονο έτσι και τώρα, τα λεπτά των καθυστερήσεων είναι τα δύο. Και με αυτόν τον τρόπο οι «μερένγκες» θα καταφέρουν να διατηρήσουν τις ελπίδες τους για πρόκριση στους «16» του Champions League ζωντανές, παρά τις σοβαρές απουσίες της ερχόμενη στο αποψινό παιχνίδι.

Από την άλλη, τα πράγματα δυσκολεύουν για την Ίντερ, η οποία κοιτάει αμυδρά μια δίοδο στο Europa League.

Ίντερ (Κόντε): Χαντάνοβιτς, Μπαστόνι (Ντ’ Αμπρόσιο 46′), Ντε Βρι, Σκρίνιαρ, Γιανγκ, Βιντάλ, Γκαλιαρντίνι (Σένσι 78′), Μπαρέλα, Χακίμι (Σάντσες 64′), Μαρτίνες (Πέρισιτς 46′), Λουκάκου (Έρικσεν 86′).

Ρεάλ (Ζιντάν): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Βαράν, Νάτσο, Μεντί, Όντεγκααρντ (Καζεμίρο 58′), Κρος, Μόντριτς, Βάσκεζ, Μαριάνο (Ροντρίγκο 58′), Αζάρ (Βινίσιους 77′).