Λειψία – Πόρτο 3-2 (8′ Όρμπαν, 37′ Φόρσμπεργκ, 40′ Όγκουστιν – Αμπουμπακάρ 18′, Μαρκάνο 44′)

Την πρώτη της νίκη στην ιστορία της στο Τσάμπιονς Λιγκ, πέτυχε η Λειψία κόντρα στην Πόρτο με 3-2. Σε ένα παιχνίδι που ο Ογκουστέν είχε τρελά κεφιά, σκόραρε, μοίρασε και έβαλε γερές βάσεις για να πάρει η ομάδα του και μια ιστορική πρόκριση. Οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ στο 8’με τον Όρμπαν, όμως στο 18′ ήρθε η απάντηση από τον Αμπουμπακάρ και το 1-1. Οι γηπεδούχοι πίεζαν και ευτύχησαν αρχικά με τον Φόρσμπεργκ να κάνουν το 2-1 στο 37′ και τρία λεπτά αργότερα με τον Ογκουστέν το 3-1 με πολύ όμορφο πλασέ. Ο πρώην αμυντικός του Ολυμπιακού Ιβάν Μαρκάνο μείωσε σε 3-2 στο 44′ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με την Λειψία να έχει σημαντικές ευκαιρίες να κάνει το 4-2 και την Πόρτο να έχει απενεργοποιηθεί και να μην μπορεί να αντιδράσει.

Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε δύο βδομάδες στο Ντραγκάο, εκεί όπου η Πόρτο θέλει μόνο νίκη για να ελπίζει.

Λειψία:Γκουλάσκι, Όρμπαν, Ουπαμεκάνο, Σάμπιτζερ, Κειτά, Φόρσμπεργκ, Κλόστερμαν, Μπρούμα, Χάλστενμπεργκ, Όγκουστιν, Καμπλ,

Πόρτο: Σα, Μαρκάνο, Μπραχίμι, Αμπουμπακάρ, Μαρέγκα, Τέγιες, Ερέρα, Λαγιούν, Ντανίλο, Ολιβέιρα, Φελίπε