Τα «καρφιά» του έριξε ο Μάσιμο Καρέρα για τον τρόπο παιχνιδιού της Ανζί, μετά την εντός έδρας νίκη της Σπαρτάκ Μόσχας για το πρωτάθλημα.

Πάντως, ο τεχνικός των Μοσχοβιτών έμεινε ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών του, λέγοντας πως η προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ έκανε ότι έπρεπε για να κερδίσει με 1-0.

Αναλυτικά όσα είπε:

“Από τα 90 λεπτά, τα 50 ήμασταν στην περιοχή της Ανζί. Και στα 90 λεπτά, ήμασταν στο μισό του αντιπάλου. Για οποιαδήποτε ομάδα είναι δύσκολο να σκοράρει, απέναντι σε μια ομάδα που περιμένει στην περιοχή της και απλά διώχνει τη μπάλα. Δεν έψαξαν καν τις αντεπιθέσεις, αλλά εμείς δράσαμε με οργανωμένο τρόπο.

Κάναμε ό,τι χρειαζόταν για να νικήσουμε. Δημιουργήσαμε τις ευκαιρίες μας. Υπάρχουν αγώνες που δεν υπάρχουν ευκαιρίες, αλλά σκοράρεις τρία γκολ και συμβαίνει να μη μπορέσεις να σκοράρεις, όταν έχεις πολλές ευκαιρίες.

Ακόμα και όταν κερδίσαμε το πρωτάθλημα, ήταν δύσκολο να νικήσουμε τέτοιες ομάδες. Είναι περίπλοκο να σκοράρεις κόντρα σε έναν αντίπαλο που παίζει έτσι”.