Η Μάντσεστερ Σίτι επέστρεψε πανηγυρικά στις νίκες στο Champions League, καθώς ξέσπασε στην Κλαμπ Μπριζ (5-1) για την ήττα από την Παρί Σεν Ζερμέν. Δύο γκολ ο Μάχρεζ, σκόραρε και ο 19χρονος Πάλμερ.

Η ήττα από την Παρί Σεν Ζερμέν την προηγούμενη αγωνιστική των ομίλων δεν άφηνε περιθώριο για απώλεια στην ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα. Ετσι κι έγινε. Οι Πολίτες κλείδωσαν τη νίκη σε βάρος της της Μπριζ από το πρώτο μέρος και με το 1-5 έπιασαν την PSG [παίζει με την Λειψία] έχοντας αγώνα περισσότερο.

Αν και το πρώτο μέρος δεν είχε πολλές ευκαιρίες, είχε έναν κυρίαρχο. Η Σίτι πήρε την μπάλα από την αρχή, μετέφερε άμεσα το ματς στο αντίπαλο μισό και παρότι προσπάθησε κυρίως από τα πλάγια να φτιάξει φάσεις, το γκολ ήρθε από μια μακρινή μπαλιά. Στο 30’ ο Ζοάο Κανσέλο έκανε κάθετη κίνηση, ο Φόντεν τον είδε και τον έβγαλε μόνο και ο Πορτογάλος πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα για το 0-1. Πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια, οι φιλοξενούμενοι σφράγισαν ουσιαστικά τη νίκη, καθώς στο 43’ ο Μαχρέζ ανατράπηκε από τον Ν’ Σοκί και ο ίδιος από τα 11 βήματα έγραψε το 0-2.

Στην επανάληψη, η Σίτι έβαλε νωρίς το 3ο γκολ. Στο 53’ ο Ντε Μπρόινε βρήκε τον Γουόκερ μέσα στην περιοχή και εκείνος με διαγώνιο πλασέ νίκησε τον Μινιολέ για 0-3. Οπως αναμενόταν, ο πλήρης έλεγχος παρέμεινε στην ομάδα του Πεπ, που δεν έδινε την μπάλα στην Μπριζ. Ο Καταλανός προχώρησε σε αλλαγές στη συνέχεια, έβαλε ξανά τον πιτσιρικά, Πάλμερ, και εκείνος χρειάστηκε μερικά λεπτά για να σκοράρει, στο 66’ με καταπληκτικό πλασέ με το αριστερό έπειτα από πάσα του Στέρλινγκ (0-4).

Το 1-4 με το γκολ της τιμής για την Μπριζ πέτυχε στο 81’ ο Βανάκεν με πλασέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή και τρία λεπτά αργότερα ο Μαχρέζ σκόραρε [για 2η φορά] σε τετ-α-τετ έπειτα από καταπληκτική πάσα του Φερναντίνιο για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό 1-5.