Η Ατλέτικο Μαδρίτης με δύο γκολ από το Ουρουγουανικό κεντρικό της αμυντικός δίδυμο επικράτησε με το καθαρό 2-0 της Γιουβέντους και έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση στα προημιτελικά.

Η Ατλέτικο ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα και στο 1ο ημίχρονο είδε τον διαιτητή να της δίνει πέναλτι που ορθώς τελικά ακυρώθηκε από το VAR καθώς η όποια παράβαση ήταν έξω από την περιοχή.

Η Γιουβέντους απείλησε με με φάουλ στο 8ο λεπτό, με κεφαλιά του Μπονούτσι όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Από την άλλη η Ατλέτικο εκτός από την φάση με τον Ντιέγκο Κόστα απείλησε μόνο με τον Τόμας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ατλέτικο μπήκε δυνατά έδειξε ότι ήθελε περισσότερο το παιχνίδι και το πήρε.

Μπορεί στο 70ο λεπτό να σκόραρε ο Μοράτα με κεφαλιά όμως το VAR ακύρωσε το γκολ του Ισπανού επιθετικού για επιθετικό φάουλ στον Κιελίνι, όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Τσόλο Σιμεόνε ήταν αποφασισμένοι να νικήσουν και το έκαναν.

Στο 78ο λεπτό μετά από κόρνερ της Ατλέτικο η άμυνα της Γιουβέντους δεν απομάκρυνε και ο Χιμένες από κοντά άνοιξε το σκορ.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε 5 λεπτά αργότερα ο αρχηγός των “ροχιμπλάνκος” Ντιέγκο Γκοδίν με σουτ από πλάγια θέση το οποίο ακούμπησε και στον Ρονάλντο και κατέληξε στα δίχτυα.

Κάπως έτσι η Ατλέτικο παίρνει ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης και πάει στη ρεβάνς στα μέσα Μαρτίου με σπουδαίο αποτέλεσμα.