Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ γι’ ακόμα ένα παιχνίδι δεν ήταν καλή, όμως κατάφερε να πάρει… μετά κόπων και βασάνων την νίκη κόντρα στον Άγιαξ (2-1) και ν’ ανοίξει «λογαριασμό» στον όμιλό της.

Η Λίβερπουλ ήθελε να ξορκίσει την τεσσάρα που έφαγε πριν μία εβδομάδα στην Ιταλία, κόντρα στον Άγιαξ που μετά το τρομερό 4-0 επί της Ρέιντζερς ήθελε να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις, όμως οι Άγγλοι με γκολ στο 89′ έδειξαν πως παρά τις κακές εμφανίσεις υπάρχει ζωή στον… πλανήτη Reds!

Με τον Κώστα Τσιμίκα να παίρνει φανέλα βασικού η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ στην πρώτη της ευκαιρία άνοιξε το σκορ. Ο Ζότα σε μία υπέροχη -ακόμα- συνεργασία, είδε τον Μο Σαλάχ και αυτός δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάνει το 1-0 στο 17ο λεπτό όμως…

Όμως η φετινή Λίβερπουλ υποφέρει και αυτό φάνηκε ξανά, όπως είπε και ο προπονητής της δεν έχει κανένα ρυθμό. Έτσι ο Μπέργκχαους, έφτιαξε υπέροχα για τον Κούντους και αυτός με έναν απίθανο κεραυνό έγραψε το 1-1 στο 27′ που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες είχαν εκατέρωθεν με τον Μπλιντ από εξαιρετική θέση να μη μπορεί να στείλει τη μπάλα του Άλισον (76′) για να φέρει τούμπα το ματς.

Ενώ αντίθετα ο Μο Σαλάχ σε μία υπέροχή προσπάθειά του είδε τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στο δοκάρι του Αίαντα. Αλλά η Λίβερπουλ ακόμα και όταν προβληματίζει πάντα βρίσκει τον τρόπο…

Από το πόδι του Κώστα Τσιμίκα που κάλυψε ξανά εξαιρετικά το κενό του Ρόμπερτσον, βρήκε υπέροχα τον Μάτιπ που με κεφαλιά οβίδα «σήκωσε» στον αέρα του Άνφιλντ για το 2-1 στο 89ο λεπτό. Έτσι οι Reds ρέφαραν την τραγική ήττα στον ιταλικό νότο την προηγούμενη εβδομάδα και δείχνουν πως σιγά σιγά βρίσκουν ξανά τα πατήματά τους.