Η Λίβερπουλ έκανε ότι μπορούσε, όμως δεν κατάφερε να διασπάσει ποτέ την άμυνα των Μαδριλένων, με την Ρεάλ να παίρνει την ισοπαλία με 0-0, και σε συνδυασμό με το 3-1 του πρώτου αγώνα, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Champions League, όπου θα συναντήσει την Τσέλσι.

Οι Λιβερπούλιανς ήταν καλύτεροι, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, όμως ο άτρωτος Κουρτουά κατέβασε ρολά και σφράγισε το εισιτήριο, ενώ η Βασίλισσα θα μπορούσε να είχε τελειώσει την υπόθεση πιο εύκολα. Το τελικό 0-0 όμως δεν την άγχωσε ποτέ, περιμένοντας πλέον μία ακόμα αγγλική ομάδα.

Αγώνας:

Το πρώτο ματς στη Μαδρίτη έβγαλε ξεκάθαρο φαβορί για την πρόκριση την Ρεάλ, η οποία επικράτησε με το δικαιότατο 3-1, κάνοντας πολύ δύσκολο το έργο της Λίβερπουλ, ειδικά με την απουσία κόσμου.

Τον τελευταίο καιρό, ο Κλοπ βλέπει τις ατυχίες να έχουν σταματήσει, έχοντας τους γνωστούς απόντες, και επιλέγοντας να αφήσει στον πάγκο τον Ζότα, πιθανότατα για να δώσει μία έκρηξη όταν μπει.

Στα προβλήματα του Ζιντάν ήρθε να προστεθεί ο Βάσκεθ, που χάνει το υπόλοιπο της σεζόν, με τον Βαλβέρδε να καλύπτει κατά ανάγκη το κενό στο δεξί άκρο της άμυνας.

Η αναμέτρηση δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα, καθώς μόλις στο 3′ είχαμε την πρώτη κλασσική ευκαιρία, με τον Κουρτουά να νικά από πολύ κοντά την προβολή του Σαλάχ, ενώ ακολούθησαν μία πολύ επικίνδυνη σέντρα του Μανέ στο επόμενο λεπτό, αλλά και ένα μακρινό σουτ του Μίλνερ στο 11′, το οποίο απέκρουσε δύσκολα ο Βέλγος.

Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε με τον γνωστό ύποπτο Μπενζεμά, που σημάδεψε το δοκάρι από δύσκολη γωνία στο 20′.

Ακολούθησε ένα διάστημα στο οποίο ο ρυθμός έπεσε, με την Βασίλισσα να παίρνει την μπάλα στα πόδια της και να σταματάει να αφήνει χώρους στην αντίπαλο της.

Κάποιες επικίνδυνες σέντρες, αλλά και σουτ από Σαλάχ και Βαϊνάλντουμ, δεν έφεραν κίνδυνο για την εστία του Κουρτουά, με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου δεν ήταν διαφορετική, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω, με τον Φιρμίνο να απειλεί μόλις στο 47′, με τον Κουρτουά να αποσιωπεί ένα ακόμα κίνδυνο.

Η Λίβερπουλ συνέχισε να είναι η καλύτερη ομάδα, έχοντας περισσότερη ώρα κατοχή, και ψάχνοντας κάποιο τρόπο για να βρει το πρώτο γκολ, ενώ η Ρεάλ περίμενε πίσω για να χτυπήσει στην κόντρα.

Κάτι που ήρθε στο 66′, καθώς ο Βινίσιους έφυγε στην πλάτη της “κόκκινης” άμυνας, όμως ο Άλισον πρόλαβε να βγει πριν εκτελέσει, ενώ μάζεψε με δεύτερη προσπάθεια, προ του Μπενζεμά.

Η είσοδος του Ζότα έφερε έναν άλλο αέρα με την ταχύτητα του, αλλά και με τον δυναμισμό που έχει, απειλώντας με σουτ από δύσκολη γωνία, που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων στο 71′.

Όσο πλησιάζαμε προς το τέλος, οι γηπεδούχοι φάνηκαν να χάνουν την πίστη τους για την ανατροπή, μη βγάζοντας την απαραίτητη ενέργεια για να σκοράρουν.

Ο Μπενζεμά λίγο έλειψε να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση στο 81′, όταν και βρέθηκε ολομόναχος στην μικρή περιοχή, αλλά η κεφαλιά του πέρασε πάνω από την εστία του Άλισον.

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με την ομάδα του Κλοπ να συνειδητοποιεί πως δεν πρόκειται να βρει το δρόμο με τα δίχτυα, με τον Σαλάχ να απειλεί στις καθυστερήσεις, αλλά ο Κουρτουά είπε ξανά όχι.

Το 0-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, και η Βασίλισσα πήρε μία δίκαιη πρόκριση, με βάση την εικόνα και των δύο αναμετρήσεων, επιστρέφοντας στα ημιτελικά, όπου θα συναντήσει ακόμα ένα αγγλικό κλαμπ, την Τσέλσι.

Κίτρινες: Κασεμίρο (25′), Ρόμπερτσον (25′), Φίλιπς (59′)

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον, Κάμπακ (60′ Ζότα), Φίλιπς, Άρνολντ, Μίλνερ (60′ Τιάγκο), Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ, Μανέ (Τσάμπερλεϊν), Φιρμίνο (82′ Σακίρι), Σαλάχ

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζιντάν): Κουρτουά, Μεντί, Νάτσο, Μιλιτάο, Βαλβέρδε, Κρόος (72′ Οντριοθόλα), Κασεμίρο, Μόντριτς, Βινίσιους (72′ Ροντρίγκο), Μπενζεμά, Ασένσιο (82′ Ίσκο)