Ένας Ολυμπιακός που παρουσίασε δύο διαφορετικά πρόσωπα σε πρώτο και δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να μείνει εκτός Champions League ήδη από τον γ’ προκριματικό γύρο, αφού το 2-2 της κανονικής διάρκειας, οδήγησε τον αγώνα στη Βουλγαρία σε παράταση και πέναλτι.

Εκεί οι «ερυθρόλευκοι» αποδείχθηκαν αδιάβαστοι, αφού τόσο ο Βαλμπουενά, όσο και ο Χασάν, αστόχησαν στις εκτελέσεις τους. Σεμέδο (αυτογκόλ 49′) και Σωτηρίου (57′) τα γκολ για την Λουντογκόρετς, Εμβιλά (31′) και Ελ Αραμπί (68′), τα γκολ της κανονικής διάρκειας.

Οι «ερυθρόλευκοι» ταξίδεψαν στη γειτονική Βουλγαρία για να αντιμετωπίσουν την φιλόδοξη Λουντογκόρετς, στη ρεβάνς του πρώτου αγώνα στο «Γ.Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο του γ’ προκριματικού γύρου του Champions League.

Ο αγώνας

Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς, με εντελώς αλλαγμένο σχήμα (4-3-3), σε σχέση με εκείνο που είχαν ξεκινήσει στο πρώτο παιχνίδι στην Ελλάδα, θα μπουν πιο «ζεστά» στην αναμέτρηση, με τους Μασούρα και Βρουσάι να πιέζουν αρκετά τα μετόπισθεν των Βούλγαρων.

Μέχρι το πρώτο 15λεπτο παρόλα αυτά, το παιχνίδι θα εξισορροπηθεί, αφού η Λουντογκόρετς θα πάρει μέτρα στο γήπεδο και θα κυκλοφορήσει και εκείνη την μπάλα, όμως οι «ερυθρόλευκοι» θα κλείνουν πολύ καλά τους χώρους, υποχρεώνοντας τους αντιπάλους τους σε λάθος μεταβιβάσεις.

Η πρώτη απειλή από πλευράς Βούλγαρων θα έρθει στο 20ο λεπτό, όταν ο Ικοκό θα προωθηθεί σε τέτοιο σημείο που θα καταφέρει να υποδεχθεί κατάλληλα μια σέντρα από τα αριστερά, όμως το σουτ του δεξιού μπακ ήταν εντελώς άστοχο.

Σκληρό παιχνίδι σε γενικές γραμμές, με τον Μπάτζι να είναι ο πρώτος παίκτης της αναμέτρησης που δέχεται την κίτρινη κάρτα από τον Ισραηλινό διαιτητή στο 28ο λεπτό.

Η καλύτερη στιγμή για τους «ερυθρόλευκους», παρόλο που οι Βούλγαροι θα ανεβάσουν ρυθμό στα τελευταία λεπτά, θα έρθει με τον Ελ Αραμπί, ο οποίος στα όρια της αντίπαλης περιοχής θα υποδεχθεί την μπάλα, θα γυρίσει, θα εκτελέσει όμως η μπάλα θα βρει στον αμυντικό και θα γλύψει το αριστερό δοκάρι του Κάχλινα.

Και πράγματι μετά από αυτή την απειλή, οι παίκτες του Μαρτίνς θα ανεβάσουν το τέμπο, θα κλέψουν μια μπάλα στο κέντρο με τον Καμαρά, εκείνος θα μοιράσει όμορφα στον προωθημένο Μασούρα, ο οποίος με την σειρά του θα κάνει ένα πανέμορφο γύρισμα προς το πίσω δοκάρι στα αριστερά, όπου ο Εμβιλά σαν «τρέιλερ», θα κάνει το πλασέ στη κίνηση και θα ανοίξει το σκορ υπέρ των Πειραιωτών! 1-0 για τον Ολυμπιακό στο 31′!

Το σκληρό παιχνίδι θα συνεχιστεί και μετά το 1-0 του αγώνα, αφού ο στόπερ του Ολυμπιακού, Ουσεϊνού Μπα, θα δεχθεί και εκείνος την κίτρινη κάρτα από τον Γκρίνφελντ στο 33ο λεπτό.

Οι Βούλγαροι θα αυξήσουν την πίεση τους μετά το τέρμα που δέχθηκαν, πιέζοντας αρκετά τα μετόπισθεν των «ερυθρόλευκων», κλείνοντας τους στα δικό τους μισό. Μια φάση διαρκείας για την ομάδα του Νταμπράουσκας θα καταλήξει σε ένα σουτ στο 39′ από τον Νεντιάλκοφ, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Τζολάκη.

Και ύστερα από μια ακόμα κόντρα η οποία αντιμετωπίστηκε με το πιο αποτελεσματικό τρόπο από τον Ουσεϊνού Μπα, το πρώτο ημίχρονο στη Βουλγαρία θα κλείσει, βρίσκοντας τους «ερυθρόλευκους» μπροστά στο σκορ με 1-0!

Με την ίδια συνταγή και στο δεύτερο μισό αλλά με ατυχία

Και με το καλημέρα η Λουντογκόρετς, έστω και με ένα πολύ τυχερό τρόπο, θα καταφέρει να ισοφαρίσει σε 1-1. Ο Μπατζί θα κάνει από αριστερά την σέντρα, ο Σωτηρίου θα κάνει την καρφωτή κεφαλιά, ο Σεμέδο θα προσπαθήσει να διώξει, όμως θα στείλει τελικά την μπάλα στη εστία του Τζολάκη, ισοφαρίζοντας για τους Βούλγαρους στο 48′!

Οι «ερυθρόλευκοι» θα αιφνιδιαστούν και θα κληθούν να πετύχουν ένα ακόμα τέρμα, ώστε να μην οδηγηθεί η αναμέτρηση στη παράταση, και να καταφέρουν να προκριθούν στην επόμενη φάση.

Μετά από αυτό το τέρμα, ο Μαρτίνς θα βγάλει από την αναμέτρηση τον Μπουχαλάκη, με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να παίρνει τη θέση του συμπατριώτη του στο 54ο γκολ.

Και στο 56ο γκολ θα έρθει ακόμα μια κακή στιγμή, αφού ο Ανδρούτσος θα αδρανήσει και με ένα κακό μαρκάρισμα θα ανατρέψει τον Ντεσπότοφ μέσα στη περιοχή, με τον Ισραηλινό διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Πιέρος Σωτηρίου θα αναλάβει την εκτέλεση αυτού, στέλνοντας τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Τζολάκη, με τον νεαρό τερματοφύλακα να πέφτει αντίθετα και να μην μπορεί να αποσοβήσει το 2-1 υπέρ της Λουντογκόρετς στο 57′!

Και ύστερα από μια φάση διαρκείας, ο Ελ Αραμπί θα καταφέρει να πάρει μια κεφαλιά μέσα στη περιοχή, όμως θα πέσει τραυματίας στον αγωνιστικό χώρο, κρατώντας το κεφάλι, ύστερα από ένα σκληρό μαρκάρισμα του Γκονσάλβες, που θα δει τελικά την κίτρινη κάρτα από τον Γκρίνφελντ! Αρχικά ο διαιτητής του ματς δεν θα δείξει κάτι, όμως μετά από συζήτηση με τον επόπτη θα δείξει την άσπρη βούλα στο 63ο λεπτό. Παράλληλα, θα περάσει ο Βαλμπουενά αντί του Βρουσάι. Την εκτέλεση θα αναλάβει ο ίδιος ο παίκτης που κέρδισε το πέναλτι, με τον Μαροκινό επιθετικό να φέρνει το ματς σε απόλυτη ισορροπία, γράφοντας το 2-2 στο 68ο λεπτό!

Η Λουντογκόρετς θα συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, αφού θα φτάσει μια ανάσα από το 3-2, καθώς ο Ικοκό θα κάνει ένα γύρισμα στο 75′ από τα δεξιά, ο Σωτηρίου θα κοντρολάρει θα κάνει το σουτ στη κίνηση, εκείνη θα βρει και στο Σωκράτη, όμως ο Τζολάκης θα κρατήσει ανέπαφη την εστία του με μια εντυπωσιακή επέμβαση με τα πόδια! Ο νεαρός γκολκίπερ των «ερυθρόλευκων» θα κρατήσει ξανά το 2-2, αφού μερικά λεπτά μετά ο Ντεσπότοφ θα μπει στην αντίπαλη περιοχή από τα αριστερά, θα κάνει ένα ξαφνικό σουτ, με τον Τζολάκη να πέφτει εντυπωσιακά στη κλειστή του γωνία, παραχωρώντας κόρνερ.

Στο 82′ όμως θα έρθει η ώρα του Ολυμπιακού να αγγίξει το 3-2, αφού ένα σουτ-βολίδα του Μασούρα με το αριστερό, θα καταλήξει κόρνερ, ύστερα από εκπληκτική επέμβαση του Κάχλινα!

Και στο 86′ θα έρθει ακόμα μια άτυχη στιγμή για την ελληνική ομάδα, αφού ο Μπα θα δεχθεί την δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Γκρίνφελντ μετά από ένα σκληρό μαρκάρισμα του και θα αποβληθεί από την αναμέτρηση, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες! Παράλληλα, ο Μαρτίνς θα ρίξει στον αγώνα τον Σισέ αντί του Μασούρα, θέλοντας να εξισορροπήσει το σχήμα του στο γήπεδο, ενώ ο Νταμπράουσκας από την πλευρά του, θα περάσει στον αγώνα τον Σαντάνα αντί του Μπάτζι.

Οι καθυστερήσεις θα είναι έξι για να λήξει η κανονική διάρκεια. Σε αυτά τα λεπτά το μόνο αξιέπαινο θα είναι ένα σουτ του Σισέ στο 96′ αλλά και μια αντεπίθεση της Λουντογκόρετς στο ίδιο λεπτό, όμως δίχως κάποιο γκολ που θα έκρινε οριστικά την αναμέτρηση. Επομένως, η παράταση είναι γεγονός!

Η παράταση

Με την έναρξη της παράτασης, ο Κουντέ θα περάσει στον αγώνα αντί του Εμβιλά, με τον Πορτογάλο τεχνικό να θέλει να φρεσκάρει την μεσαία του γραμμή με αυτή την κίνηση. Αλλαγή θα κάνει και ο Νταμπράουσκας, με τον Ροτάριου να αντικαθιστά τον Τζοσουέ Σα.

Οι Βούλγαροι, έχοντας και αριθμητικό πλεονέκτημα θα βρίσκονται εκείνο ως επί το πλείστον την περισσότερη ώρα με την μπάλα στα πόδια, πατώντας και στη περιοχή του Τζολάκη, όμως με τους Πειραιώτες να αντέχουν και να προσπαθούν να φτάσουν έστω μέχρι την αντίπαλη περιοχή, είτε με τον Βαλμπουενά, είτε με τον Ελ Αραμπί.

Μια κεφαλιά του Ικοκό θα αποτελέσει την μοναδική τελική εντός εστίας μέχρι στιγμής για τη Λουντογόρετς, με τον Τζολάκη παρόλα αυτά να μπλοκάρει με χαρακτηριστική ευκολία. Ένα ακόμα σουτ του Σαντάνα, στο 103′ θα καταλήξει και αυτό στην αγκαλιά του νεαρού τερματοφύλακα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης, οι δύο τεχνικοί θα προχωρήσουν σε περαιτέρω αλλαγές, αφού ο Χασάν θα αντικαταστήσει τον Ελ Αραμπί, ενώ για τους Βούλγαρους οι Γιάνκοφ και Σισίνιο θα πάρουν τις θέσεις των Σόουζα και Ικοκό αντίστοιχα.

Γενικά οι φάσεις στη παράταση είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού, όμως όλες ανήκουν για τη Λουντογκόρετς, η οποία ειδικά στο δεύτερο μισό, ψάχνει απεγνωσμένα αυτό το τρίτο γκολ, κλείνοντας τους «ερυθρόλευκους» στα καρέ τους και «σφυροκοπώντας» τους. Μια ακόμα αλλαγή θα έρθει για τον Ολυμπιακό, αφού ο Ανδρούτσος λόγω κόπωσης θα υποστεί κράμπες και θα αποχωρήσει για να περάσει στο ματς ο Λαλά στο 119′.

Και δίχως κάποια άλλη καθυστέρηση, αλλά και φάση στη παράταση, ο αγώνας θα οδηγηθεί στα πέναλτι, που θα κρίνουν την ομάδα που προκρίνεται στα Playoffs του Champions League!