Η Μπενφίκα, με εκκωφαντικό τρόπο, διέλυσε την Μακάμπι Χάιφα με 1-6 και έκλεψε την πρωτιά στον Όμιλο απ την Παρί Σεν Ζερμέν.

Η Μπενφίκα ήταν σαρωτική κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα. Οι αετοί με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια τους επικράτησαν 6-1 των Ισραηλινών. Κάπως έτσι με αυτό το γκολ νίκησαν στο έβδομο κριτήριο ισοβαθμίας την Παρί (καλύτερη εκτός έδρας επίθεση), η οποία επικράτησε 2-1 της Γιουβέντους.

Το ματς ξεκίνησε με υψηλό ρυθμό και ευκαιρίες για αμφότερες τις ομάδες. Στο 9′ η Μπενφίκα είχαν δοκάρι έπειτα από το κοντινό πλασέ του Γκονσάλο Ράμος. Μάλιστα, οι αετοί βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 20ο λεπτό. Ο Οταμέντι γύρισε με το κεφάλι προς τον Ράμος, ο οποίος σκόραρε.

Στο 23′ ο διαιτητής, αφού έλεγξε τη φάση στο μόνιτορ, έδειξε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων για χέρι του Σίλβα. Ο Σερί ανέλαβε την εκτέλεση και έφερε το ματς στα ίσα.

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους η Μπενφίκα κατάφερε να πάρει ξανά τα ηνία. Ο Μπα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μούσα πήρε την κεφαλιά στο καρδιά της περιοχής και σκόραρε. Οι αετοί “κλείδωσαν” τη νίκη τους στο 69ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκριμάλντο.

Οι αετοί δεν είχαν σταματημό και ανέβασαν ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ. Στο 73′ ο Νέρες έκλεψε, μοίρασε στον Ράφα Σίλβα, ο οποίος τσίμπησε την μπάλα για το 4-1 των αετών. Στο 88′ ο Αραούχο έκανε το 5-1, ενώ την πρώτη θέση στους αετούς έδωσε με σουτάρα ο Ζοάο Μάριο στο 90+2′.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΙΦΑ: Κοέν, Μεΐρ, Σεκ, Γκόλντμπεργκ, Κορνούντ, Φάνι, Λαβί, Φαζάζ, Νταβίντ, Πιερό, Σερί

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Μπα, Σίλβα, Οταμέντι, Γκριμάλντο, Λουίς, Όρνες, Νέρες, Σίλβα, Μάριο, Ράμος