Η Μάλμε, με δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά, φάνηκε να καθαρίζει στη Σουηδία, αλλά η Ρέιντζερς σκόραρε στο 95′ και με το 2-1 δεν υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί για το ποια θα βρει ο Ολυμπιακός στα Play Off του Champions League.

Όταν έγινε η κλήρωση, άπαντες σκέφτηκαν ότι εάν προκριθεί ο Ολυμπιακός, η δεδομένη αντίπαλός του ως ύστατο εμπόδιο πριν μπει στους ομίλους του Champions League θα ήταν η Ρέιντζερς. Ωστόσο, μετά την πρώτη δική της επίσκεψη στη Σουηδία, το σενάριο αυτό παραμένει εντελώς ανοικτό, αν και η Μάλμε πήρε τη νίκη (2-1) στην πρώτη μεταξύ τους συνάντηση στη Σουηδία. Βέβαια, το γκολ των Σκωτσέζων στο 95′ είναι αυτό που τους κράτησε μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Η επιθετική λειτουργία της Μάλμε και τα τεράστια αμυντικά λάθω των φιλοξενούμενων, έσπευσαν αρχικά να αλλάξουν τους ρόλους και να δώσουν στους Σουηδούς ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα. Οι γηπεδούχοι που παρατάχθηκαν με 5-3-2, κράτησαν μακριά από την εστία τους τους φιλοξενούμενους, τους οποίους ο Στίβεν Τζέραρντ έστησε σε 4-3-3, που όμως σε καμία περίπτωση δεν λειτούργησε.

Το κακό βρήκε τη δική του ομάδα, με τη μεσαία γραμμή και την άμυνα να υποπίπτουν σε σοβαρά λάθη και να δέχονται τα δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά. Ο Ρικς (47′) με τέλειο βολ πλανέ σε μία επαφή άνοιξε το σκορ και ο Μπιρμάντσεβιτς που του είχε δώσει την ασίστ, έγινε εκείνος σκόρερ στο 49′.

Αφού πούλησαν την μπάλα διαδοχικά οι Σκωτσέζοι, ο Σέρβος μεσοεπιθετικός το τελείωσε χαλαρά στην απέναντι γωνία δοκάρι και μέσα. Η Ρέιντζερς όμως βρήκε στο φινάλε αυτό που θα τη κρατούσε ζωντανή. Ο Ντέιβις στο 90’+5′ με τέλειο αριστερό βολέ έξω από την περιοχή άφησε ανοικτούς τους λογαριασμούς για τη Γλασκώβη.

Μάλμε (Γιον Νταλ Τόμασον): Νταλίν, Νίλσεν, Αχμέντοτζιτς, Μοϊσάντερ, Ρικς (88′ Μπέιμο), Μπέργκετ, Ινοσεντ, Κρίστιανσεν (89′ Ράκιπ), Λεβίτσι, Τσόλακ, Μπιρμάντσεβιτς (74′ Νάλιτς)

Ρέιντζερς (Στίβεν Τζέραρντ): ΜακΓκρέγκορ, Ταβερνιέρ, Γκόλντσον, Μπάρισιτς, Ελάντερ, Ντέιβις, Αρφιλντ, Λούντστραμ, Ράιτ, Κεντ, Ιτεν (63′ Σάκαλα).