Η Μάντσεστερ Σίτι έγινε ο καλύτερος φίλος του Ολυμπιακού, καθώς τον έστειλε στο Europa League, επικρατώντας με 3-0 της Μαρσέιγ, ακόμα και με τα “δεύτερα”.

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα έκανε αρκετές αλλαγές στο αρχικό του σχήμα, όμως η ενδεκάδα της Μάντσεστερ Σίτι έμοιαζε εξαιρετικά αξιόμαχη, μόνο η τριάδα μπροστά (Μαχρέζ, Φεράν Τόρες, Μπερνάρντο Σίλβα) έφτανε για να καταλάβει κανείς την ποιότητα.

Και είναι αλήθεια πως οι πολίτες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, αφού άγγιξαν το 1-0 σε δύο περιπτώσεις με τον Μαχρέζ (8’) και τον Λαπόρτ (12’), κλείνοντας για τα καλά την ομάδα της Μασσαλίας στα καρέ της.

Σταδιακά, οι Γάλλοι ισορρόπησαν και κατάφεραν να βρουν δίχτυα, όμως το γκολ του Παγέτ ακυρώθηκε ορθώς για οφσάιντ (30’), ενώ λίγο αργότερα ο Ζερμέν σπατάλησε σημαντική ευκαιρία για να κάνει το 0-1.

Η Μάντσεστερ Σίτι ξεκίνησε πιεστικά το δεύτερο ημίχρονο και βρήκε από νωρίς το γκολ που έδωσε το προβάδισμα, όταν από την κάθετη του Μαχρέζ, ο Τόρες πλάσαρε εύστοχα για το 1-0 (48’). Οι Γάλλοι δεν πτοήθηκαν και άγγιξαν εκ νέου το γκολ με τον Μπαλέρντι σε στατική φάση (51’), όμως η διαφορά κλάσης φαινόταν στο γήπεδο.

Ο Γκουαρντιόλα έριξε σταδιακά στο ματς Στέρλινγκ και Αγκουέρο και ο Αργεντινός, «τελείωσε» λίγο αργότερα το παιχνίδι (77’, 2-0), με την Μαρσέιγ να πετά λευκή πετσέτα μετά το δεύτερο γκολ.

Οι Άγγλοι έψαξαν πολύ για το τρίτο γκολ και μετά από πολλές χαμένες ευκαιρίες το βρήκαν στο 90ό λεπτό με τον Στέρλινγκ που έκανε το 3-0 και έστειλε τον Ολυμπιακό στους 32 του Europa League.