Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης είχε στο «Βελοντρόμ» την κλάση που δεν είχαν οι οπαδοί της στις εξέδρες και πέρασε νικηφόρα με το 1-0 επί της Μαρσέιγ, αποτέλεσμα που τη διατηρεί στο κόλπο της πρόκρισης.

Μετά τις ήττες τους στην πρεμιέρα, Μαρσέιγ και Άιντραχτ έπαιζαν στο «Βελοντρόμ» ένα κομβικό ματς για την πορεία τους στον Δ’ όμιλο του Champions League, αφού ο χαμένος, λογικά, θα… χανόταν. Αντιθέτως, η ομάδα που θα κατάφερνε να πάρει το «τρίποντο» θα παρέμενε… κανονικότατα σε τροχιά πρόκρισης. Αυτή που το κατάφερε ήταν η γερμανική, η οποία με αυτό το 1-0 πλέον ανέβηκε στους 3 βαθμούς, όσους έχει και η Τότεναμ. Η ομάδα του Όλιβερ Γκλάσνερ έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι στο τακτικό και το αμυντικό κομμάτι και αποζημίωσε τους χιλιάδες φιλάθλους της στις εξέδρες. Μερίδα αυτών ωστόσο, προκάλεσε… θλίψη πριν την έναρξη του αγώνα, με τις εικόνες των ναζιστικών χαιρετισμών και μιμήσεις ζώων, να κάνουν τον γύρο του κόσμου.

Όσον αφορά στα επί χόρτου τεκταινόμενα, η Άιντραχτ ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το ματς, με τους γηπεδούχους να ισορροπούν μετά το δεκάλεπτο. Γενικά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με την Άιντραχτ να έχει τον έλεγχο του ρυθμού, να παίζει αποτελεσματική άμυνα σε όλα τα ατού της Μαρσέιγ και να πηγαίνει το ματς… εκεί που ήθελε. Η κατοχή μπάλας των Μασσαλών έφτασε το 64% στο ημίχρονο, όμως επιθετικά πέτυχαν… μια τρύπα στο νερό. Στο φινάλε του πρώτου μέρους μάλιστα, οι Γερμανοί βρήκαν και το γκολ που απλοποίησε τακτικά το ματς και το οποίο έκρινε τελικά και το αποτέλεσμά του. Ήταν το 43ο λεπτό όταν μετά από σειρά αμυντικών λαθών, η μπάλα έφτασε στον Λίντστρομ που μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν άψογοι και πάλι τακτικά, ειδικά με το σκορ υπέρ τους πλέον. Διαχειρίστηκαν εξαιρετικά όσα συνέβαιναν στον αγωνιστικό χώρο, είχαν δοκάρι στο 54′ με τον Λίντστρομ και πάλι, ενώ το δεύτερο γκολ που πέτυχαν στο 80′ με τον Κάμαντα, ακυρώθηκε μέσω VAR ως οφσάιντ. Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε και η Άιντραχτ πανηγύρισε τη νίκη. Αυτή μάλιστα ήταν και η 3η της νίκης απέναντι στη Μαρσέιγ σε ισάριθμα ματς στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Η Μαρσέιγ αντίθετα υπέστη την 16η της ήττα στα τελευταία 17 ματς Champions League, με μοναδική νίκη το 2-1 επί του Ολυμπιακού προ διετίας!