Η Μαρσέιγ υποχρέωσε τη Σπόρτινγκ του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου στην πρώτη της ήττα στο φετινό Champions League (4-1), με… χορηγία του Αντάν.

Μετά την εξαιρετική αρχή για την Σπόρτινγκ και το 2Χ2 ήρθε και το πρώτο στραβοπάτημα. Η ομάδα του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (που αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο) παρά το πολύ γρήγορο γκολ του Τρινκάο, δε κατάφερε να φύγει με το αποτέλεσμα από τη Μασσαλία.

Η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ μέσα σε τρία λεπτά γύρισε το παιχνίδι. Παρά το απίθανο γκολ του Τρινκάο, οι Γάλλοι έβαλαν τέλος στο σερί της Σπόρτιγνκ που δεν είχε δεχθεί γκολ, όμως σήμερα τα δέχτηκε μαζεμένα.

Ο Αντάν έκανε τραγικό λάθος και χάρισε το 1-1 στο 13ο λεπτό στον Αλέξις Σάντσες, ενώ ο Χαρίτ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους τρία λεπτά μετά, με τον τερματοφύλακα της Σπόρτινγκ να κάνει χέρι έξω από την περιοχή και να αφήνει την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Η Μαρσέιγ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και έπειτα από κόρνερ του Χαρίτ ο Μπαλέρντι έγραψε το 3-1. Στην επανάληψη η σεμνή… τελετή έλαβε τέλος, με τον Μπεμπά να διαμορφώνει το τελικό 4-1 στο 84′ μετά από γύρισμα του Αλέξις Σάντσες.

Έτσι η ομάδα του Τούντορ έκανε… σεφτέ στο φετινό Champions League με τον πλέον εμφατικό τρόπο, δείχνοντας πως κανείς δε θα περάσει εύκολα από τη Μασσαλία.