O Άγιαξ είδε την Μπεσίκτας να παίρνει κεφάλι στο σκορ, αλλά με πρωταγωνιστή τον Άλερ πήρε τη νίκη με 2-1 εκτός έδρας κόντρα στην Μπεσίκτας και έκανε το 5 στα 5 στον όμιλο.

Ο Άγιαξ έκανε την ανατροπή και με τον Άλερ για άλλη μια φορά να τον οδηγεί στη νίκη καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες κάνοντας το απόλυτο στον όμιλο με το πέντε στα πέντε. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, με τη Μπεσίκτας να έχει το πάνω χέρι και να βρίσκει το γκολ στα πρώτα 20′, με τον Μαζράουι να κάνει χέρι και το διαιτητή με τη βοήθεια του VAR να δίνει πέναλτι για τους γηπεδούχους που έκαναν το 1-0 με τον Γκεζάλ.

Στη συνέχεια ο πρωτοπόρος του ομίλου είχε αρκετές ευκαιρίες, όμως ο Γκιουνόκ όποτε χρειάστηκε κράτησε το μηδέν για τους γηπεδούχους που πήγαν με το προβάδισμα στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη η ομάδα του Τεν Χαγκ μπήκε δυνατά και κατάφερε να γυρίσει το ματς μέσα σε 15′. Ο Ταλιαφίκο έφτιαξε το 1-1 στο 54ο λεπτό, με τον Άλερ στο 69′ να πετυχαίνει το δεύτερο τέρμα του για το τελικό 2-1 στην Κωνσταντινούπολη και τους Τούρκους… σπίτι.