Η Μπάγερν Μονάχου, επικράτησε της Παρί Σεν Ζερμέν με 2-0, χάρη στα γκολ των Τσούπο-Μότινγκ και Γκνάμπρι και πήρε το εισιτήριο για τους “8” του UEFA Champions League. Νέα “σφαλιάρα” για τους Γάλλους στην Ευρώπη.

Η Μπάγερν εξασφάλισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Champions League. Οι Βαυαροί επικράτησαν 2-0 της Παρί Σεν Ζερμέν και με συνολικό σκορ 3-0 θα βρίσκονται στους 8 της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι ποδοσφαιριστές του Νάγκελσμαν άντεξαν στο πρώτο μέρος, χάρη στον εξαιρετικό Ντε Λιχτ. Στο δεύτερο μέρος κατάφεραν να βρουν δίχτυα με τον Ερίκ Μαξίμ Τσούπο Μότινγκ, ο οποίος με αυτόν τον τρόπο γιόρτασε την επέκταση του συμβολαίου του. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 89′ ο Γκνάμπρι “τελείωσε” το ματς.

Το ματς
Το πρώτο μέρος δεν είχε σκορ, με την Παρί ωστόσο να είναι πιο απειλητική. Το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά ήταν ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, αλλά τους δύο τερματοφύλακες να μην ανησυχούν σημαντικά.

Στο 20ο λεπτό ο Εμπαπέ μπήκε με ταχύτητα στην περιοχή αξιοποιώντας κόντρες, έφυγε αρκετά πλάγια με το σουτ του να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Πέντε λεπτά αργότερα οι Παριζιάνοι έχασαν πολύ σημαντική ευκαιρία για το γκολ. Ο Μέντες από τα δεξιά μοίρασε στον Μέσι, ο οποίος σε μία φάση διαρκείας δεν κατάφερε να νικήσει τον Ζόμερ και τον Ντε Λιχτ,

Η Μπάγερν στα επόμενα λεπτά ανέβασε ρυθμό, με τον Ντέιβς να σουτάρει από τα αριστερά και τον Ντοναρούμα να αποκρούει σε κόρνερ. Στο 40′ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους Παριζιάνους. Ο Ζόμερ ρίσκαρε, έκανε το λάθος και έχασε την μπάλα. Ο Βιτίνια πλάσαρε με εξουδετερωμένο τον Ελβετό τερματοφύλακα, ο Ντε Λιχτ έσωσε πάνω στην γραμμή.

H Mπάγερν μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος. Στο 53′ βρήκε δίχτυα με τον Τσούπο Μότινγκ, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο Μίλερ, ο οποίος προσπάθησε να φτάσει την μπάλα, ήταν εκτεθειμένος.

Στο 61′ οι Βαυαροί έκαναν το 1-0. Ο Βεράτι υπό την πίεση του Γκορέτσκα έχασε την μπάλα μέσα στην περιοχή της Παρί, ο Γερμανός μέσος μοίρασε στον Τσούπο Μότινγκ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Παρί προσπάθησε να απαντήσει, με τον Ζόμερ να αποκρούει την κεφαλιά του Ράμος.

Η Παρί είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Από την πλευρά της η Μπάγερμ έψαχνε την στιγμή της για ένα δεύτερο γκολ στην κόντρα. Στο 82′ ο Ράμος είχε νέα καλή στιγμή, ωστόσο αστόχησε για λίγο.

Οι γηπεδούχοι κλείδωσε τη νίκη στο 89′. Η Μπάγερν έφυγε στην κόντρα, ο Μουζιάλα βρήκε τον Γκνάμπρι στα αριστερά και εκείνος πλάσαρε για το τελικό 2-0. Στο 90+5′ η Μπάγερν βρήκε ξανά δίχτυα, αυτή τη φορά με τον Μανέ, ωστόσο ήταν εκτεθειμένος.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ζόμερ, Στάνισιτς, Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Κομάν, Μίλερ, Μουσιάλα, Τσούπο Μότινγκ

ΠΑΡΙ: Ντοναρούμα, Ράμος, Μαρκίνιος, Ντανίλο, Χακιμί, Βεράτι, Ρουίθ, Βιτίνια, Μέντες, Μέσι, Εμπαπέ