Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε ένα ημίχρονο απέναντι στην Ντιναμό Κιέβου και συγκεκριμένα το δεύτερο για να εξασφαλίσει την πρόκριση στους “16” (3-0). Η Γιουβέντους χρειάστηκε τον Μοράτα στις καθυστερήσεις για να νικήσει με 2-1 την Φερεντσβάρος και να ακολουθήσει τους Καταλανούς.

Στην φάση των 16 του Champions League προκρίθηκε και μαθηματικά η Μπαρτσελόνα, που επικράτησε της Ντιναμό Κιέβου με σκορ 2-0, ενώ αγωνίστηκε χωρίς τον Λίο Μέσι που έμεινε στην Ισπανία. Στο δεύτερο ματς του ομίλου, η Γιουβέντους κατάφερε και πήρε τη νίκη ενάντια στη Φερεντσβάρος και παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης με σκορ 2-1, χάρη σε γκολ του Μοράτα στο 92΄.

Οι Καταλανοί έχασαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία με τον Κουτίνιο να παίρνει τη μπάλα έξω από την περιοχή και να δοκιμάζει ένα σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε αουτ. Στο 34΄ η ομάδα του Κούμαν ζήτησε πέναλτι, στο μαρκάρισμα που δέχθηκε ο Τρινκάο μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής και με τη βοήθεια του VAR είπε πως δεν υπάρχει παράβαση.

Τελικά, στο 52΄ η Μπαρτσελόνα πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ντεστ να παίρνει τη μπάλα από τον Μπρέθγουεϊτ και να σκοράρει το πρώτο του γκολ με τους Ισπανούς. Ο Μπρέθγουεϊτ από κοντά διπλασίασε τα τέρματα των «μπλαουγκράνα» στο 56΄ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά προς τα πίσω του Μινγκέθα. Το 3-0 έγινε πάλι από τον Μπρέθγουεϊτ, που ευστόχησε από την άσπρη βούλα στο 70΄ και κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Αντουάν Γκριεζμάν στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (92΄).

Γιουβέντους – Φερεντσβάρος 2-1

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Γιουβέντους επικράτησε της Φερεντσβάρος κάνοντας την ανατροπή, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ. Οι Ούγγροι κατάφεραν να «παγώσουν» την Γιουβέντους, ανοίγοντας το σκορ στο 19΄, με τον Μίρτο Ουζούνι να σκοράρει, έπειτα από παράλληλη πάσα του Τόκμακ, η οποία κόντραρε και στον Άλεξ Σάντρο για το 1-0.

Οι Ιταλοί βρήκαν δίχτυα στο 33΄με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, όμως ο Πορτογάλος στράικερ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ και το τέρμα δεν μέτρησε ποτέ. Ωστόσο, αυτό δεν πτόησε τον 35χρονο σούπερ σταρ, καθώς στην αμέσως επόμενη φάση (35΄) πήρε τη μπάλα έξω από τη περιοχή και με δυνατό σουτ με το αριστερο ισοφάρισε σε 1-1.
Στο 60ο λεπτό, η «μεγάλη κυρία» έφτασε μια ανάσα από την ανατροπή, αλλά το σουτ του Φεντερίκο Μπερναντέσκι έξω από την περιοχή κατέληξε στο δοκάρι. Στο 76΄ η «Γιούβε» είχε και δεύτερο δοκάρι, με τον Αλβάρο Μοράτα, που είχε περάσει νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο να βγαίνει τετ α τετ, αλλά να μην βρίσκει στόχο και να πετυχαίνει το δεξί κάθετο δοκάρι. Τελικα, στο 92΄ ο Ισπανός φορ αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή για τον Πίρλο, καθώς με κεφαλιά σκόραρε και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 2-1, ενώ στο γκολ φέρει μεγάλο μερίδιο ευθύνης και ο τερματοφύλακας.