Λειψία και Μπασακσεχίρ πρόσφεραν το κορυφαίο ματς μέχρι τώρα στους ομίλους, όμως οι “Ταύροι” ήταν αυτοί που χαμογέλασαν (4-3) στο τέλος και έμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της 2ης θέσης.

Mατς-διαφήμιση για το ποδόσφαιρο έγινε στην Κωνσταντινούπολη, με την Λειψία να προηγείται με 3-1, την Μπασακσεχίρ να ισοφαρίζει στο 85΄ με χατ-τρικ του καταπληκτικού απόψε Καχβετσί, και τελικά τους Γερμανούς να πανηγυρίζουν τη νίκη με γκολ του Σέρλοθ στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+2) και να πηγαίνουν σε τελικό της επόμενη αγωνιστική κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με φόντο μια θέση στους «16».

Η Λειψία ξεκίνησε πιο δυνατά και έψαξε από τα πρώτα λεπτά το γκολ, με τον Γκιουνόκ να σώζει τους Τούρκους. Αρχικά, στο 4ο λεπτό ο Μουκιελέ πήρε μία κεφαλιά, με τον 31χρονο πορτιέρε να αποκρούει δύσκολα, ενώ ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Πόουλσεν στο 12΄ με πολύ ωραίο πλασέ με τη μία στον αέρα.

Τελικά, οι «ταύροι» άνοιξαν το σκορ στο 26΄ με τον Σάμπιτζερ να κάνει ένα σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα κόντραρε στον Σκρτέλ και τον Πόουλσεν και άλλαξε πορεία, με τον Γκιονούκ να μην μπορεί να σώσει ξανά την ομάδα του και να γίνεται το 1-0. Στο 37΄ η Μπασακσεχίρ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Γκουλάτσι κατάφερε και απέκρουσε σουτ του Ντεμπά Μπα και στο 43΄ η Λειψεία έφτασε και σε δεύτερο τέρμα, με τον Μουκιελέ να σκοράρει, έπειτα από ασίστ του Φόρσμπεργκ και να κάνει το 2-0.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (45+3) η Μπασακσεχίρ βρήκε δίχτυα, με μία φάση που φάνηκε δουλεμένη στην προπόνηση, με τη μπάλα να φτάνει στον Καχβέτσι έξω από την περιοχή και αυτός με πολύ όμορφο σουτ μείωσε σε 2-1 για την ομάδα του. Μάλιστα, έφτασαν και πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 55΄ με τον Βίτσκα να παίρνει τη μπάλα σε πολύ πλάγια θέση από παράλληλο γύρισμα και να μην καταφέρνει να βρει στόχο.

Στο 66΄ οι Γερμανοί σκόραραν και τρίτο γκολ, με τον Όλμο να παίρνει τη μπάλα μέσα στην περιοχή, να περνάει πολύ όμορφα τον Πονκ και να κάνει το 3-1. Στο 72ο λεπτό οι Τούρκοι μείωσαν ξανά το σκορ, με τον Καχβέτσι να βάζει ακόμη ένα πολύ όμορφο γκολ με σουτ εκτός περιοχής και να κάνει το 3-2, δίνοντας ξανά ελπίδες στην ομάδα του. Στο 85΄ ο Τούρκος μέσος σκόραρε και τρίτο τέρμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, λίγο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι και να κάνει το 3-3.

Ωστόσο, η ομάδα του Γιούλεν Νάγκελσμαν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και κατάφερε να πάρει τη νίκη, χάρη σε γκολ του Σέρλοθ στο 90+2΄, που είχε περάσει αλλαγή στο παιχνίδι, με ένα σουτ το οποίο κόντραρε και στον Πνοκ πριν καταλήξει στα δίχτυα.