Μπεσίκτας – Μονακό 1-1 (54′ Πεν. Τοσούν – Ρόνι Λόπες 45’+1)

H πρόκριση της Μπεσίκτας θα καθυστερήσει λίγο όπως όλα φαίνονται, αφού η Μονακό άντεξε στην πίεση των Τούρκων και πήρε την ισοπαλία. Το τρίποντο θα μπορούσε να πάει και στα δύο στρατόπεδα καθώς το ματς στο τελευταίο τέταρτο είχε πάρει τρελό ρυθμό και χάθηκαν απίστευτες ευκαιρίες, με Μπάμπελ, Κουαρέσμα γαι Μπεσίκτας και Κειτά μπαλντε για Μονακό να είναι οι μοιραίοι.

Στο πρώτο ημίχρονο τα πράγματα ήταν ήρεμα στον αγωνιστικό χώρο(στις κερκίδες επικρατούσε κόλαση) στο πρώτο μισάωρο με τις δύο ομάδες να κάνουν πιο πολύ συντήρηση και να θέλουν να κρατήσουν το μηδέν. Στο 37′ η Μονακό έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Λόπες μετά τη σέντρα του Γιόβετιτς για να ανοίξει το σκορ, όμως ο Φάμπρι έσωσε την Μπεσίκτας. Στο 40′ ο Κουαρέσμα έκανε καλό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Το σκορ άνοιξε στο 46′ με τον Ρόνι Λόπες, ο οποίος με ένα μαγικό φαλτσαριστό έξω από την περιοχή σουτ, σκόραρε, με τον Φάμπρι να μην μπορεί να αντιδράσει και την Μονακό να παίρνει κεφάλι στο σκορ.

Στην επανάληψη η Μπεσίκτας ήταν αυτή που έχει κάνει το 3/3 στο Τσάμπιονς Λιγκ. Με τον γήπεδο να κοχλάζει ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και με το καλημέρα ο Κουαρέσμα στο 54′ κέρδισε πέναλτι και ο Τοσούν σκόραρε για το 1-1. Από εκεί και πέρα οι Τούρκοι σε κάθε κατεβασιά νόμιζες ότι θα σκοράρουν. Έχασαν ευκαιρία με τον Κουαρέσμα στο 58′, όμως το σουτ του Πορτογάλου πέρασε άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα ο Μπάμπελ πέρασε τους πάντες, όμως δεν έκανε το σουτ και πέρασε η ευκαιρία ανεκμετάλλευτη. Στο τελευταίο τέταρτο είχαμε εκατέρωθεν ευκαιρίες.  Στο 75′ ο Οζιακούπ έσωσε τον τερματοφύλακά του στην κεφαλιά του Ράγκι, ενώ ο Γκλικ αστόχησε από καλή θέση.  Τα σουτ των Χόρχε στο 81′ και Τοσούν στο 83′ πέρασαν άουτ.

Στο 84′ ο Μπαλντέ σουτάρει από το πέναλτι, όμως ο Μεδέλ με υπερπροσπάθεια μπλοκάρει το σουτ του Κειτά και σώζει την Μπεσίκτας. Στην αντεπίθεση ο Ταλίσκα έτρεξε όλο το γήπεδο, πέρασε για τον Κουαρέσμα και ο τελευταίος αντί να δώσει στον Μπάμπελ για το 2-1, σούταρε, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Στο 93 ήρθε η ευκαιρία του ματς, όμως ο Μπαλντέ δεν σκόραρε για να αποδράσει η Μονακό με τη νίκη από την Vodafone Arena.

Μπεσίκτας: Φάμπρι, Αντριάνο, Πέπε, Τόσιτς(69′ Μεδέλ), Γκιονούλ, Αρσλάν(75′ Μίτροβιτς), Χάτσινσον(83′ Ταλίσκα), Κουαρέσμα, Οζιακούπ, Μπάμπελ, Τοσούν

Μονακό: Σούμπασιτς, Ραγκί, Γκλικ, Τζέμερσον, Ζόρζε, Τίλεμανς(74′ Καρίγιο), Φαμπίνιο, Λεμάρ(26′ Γιόβετιτς), Μουτίνιο, Λόπες(85′ Ντιακαμπί), Κεϊτά Μπαλντέ