Μετά τα 6 γκολ που πέτυχε στην Ολλανδία, η Νάπολι πέτυχε άλλα 4 σήμερα και επικράτησε με 4-2 υπέρ του Άγιαξ. Η ομάδα του Σπαλέτι ενθουσίασε και έκανε το 4 στα 4 στον όμιλο, γίνοντας η  3η ομάδα που πέρνει την πρόκριση στους 16 του Champions League.

Η Νάπολι μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα στο χορτάρι του “Ντιέγκο Μαραντόνα” μετά από τα έξι γκολ στον Άγιαξ στην Ολλανδία και τα τέσσερα στην έδρα της Κρεμονέζε και με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών αγώνα απογείωσε το κοινό της.

Αυτό το πέτυχε μέσα από πανέμορφη ομαδική προσπάθεια, με τον Λοσάνο να συνδυάζεται εξαιρετικά με τον Ζιελίνσκι και να γράφει το 1-0 νικώντας με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά τον Πάσφιρ.

Ο Άγιαξ προσπάθησε να απαντήσει άμεσα όμως ο Μέρετ σταμάτησε το σουτ του Μπέργκχαους και ο Μπέρχβαϊν ήταν άστοχος στην εξέλιξη της φάσης στο 9ο λεπτό, για να έρθει η έκρηξη του 16ου λεπτού με το δεύτερο γκολ των παρτενοπέι.

Και αυτό ήταν χάρμα ειδέσθαι, με τον Κβαρατσχέλια να κάνει άνω κάτω την άμυνα των Ολλανδών και να σερβίρει στον Ρασπαντόρι, ο οποίος απέφυγε με ντρίμπλα αντίπαλό του και έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων με ασύλληπτο σουτ.

Αυτό ήταν το τέταρτο γκολ του στο φετινό Champions League, με τον νεαρό επιθετικό να γίνεται μάλιστα μόλις ο τρίτος Ιταλός ποδοσφαιριστής που βρήκε δίχτυα στα πρώτα τρία παιχνίδια του στο Champions League, μετά από τους Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο και Φαμπρίτσιο Ραβανέλι (αμφότεροι το 1995).

Η συνέχεια βρήκε τον Άγιαξ όχι μόνο να ισορροπεί αλλά να απειλεί με τη σειρά του για ένα γκολ, όμως αυτό δεν ήρθε, με το φινάλε του πρώτου μέρους να βρίσκει τους Ολλανδούς να υπερτερούν σε αριθμό τελικών προσπαθειών (7-5) και στην κατοχή της μπάλας (53%) αλλά τους Ναπολιτάνους να πηγαίνουν χαρούμενοι στα αποδυτήρια, χάρη στην εκτελεστική δεινότητά τους και στην παρουσία του “θαυματουργού” Κβαρατσχέλια στην ενδεκάδα τους.

Όπως το πρώτο μέρος έτσι και το δεύτερο άρχισε με γκολ, μόνο που αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Άγιαξ να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Αυτό έγινε στο 49′, με τον Μπάσεϊ να βγάζει εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά και τον Κλάασεν να εκτελεί τον Μέρετ με κεφαλιά-δυναμίτη από την καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων (2-1).

Το γκολ αυτό έδωσε ελπίδες στους γηπεδούχους όμως στο 62ο λεπτό αυτές ψαλιδίστηκαν εκ νέου, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα σε χέρι του Τίμπερ μέσα στη μεγάλη περιοχή του Άγιαξ μετά από σουτ του Εντομπελέ (μετά από έλεγχο της φάσης μέσω Var) και τον Κβαρατσχέλια να κάνει το 3-1, με το 7ο γκολ του σε 13 συμμετοχές του με τους παρτενοπέι.

Στο 74′ η ομάδα του Σπαλέτι άγγιξε το τέταρτο γκολ όμως ο Πάσφιρ σταμάτησε τον Λοσάνο σε μεταξύ τους τετ α τετ, για να μπει το τελευταίο δεκάλεπτο και το ματς να αποκτήσει εκ νέου ενδιαφέρον. Και αυτό γιατί ο διαιτητής “ισοφάρισε” τα πέναλτι στέλνοντας τον Άγιαξ στην άσπρη βούλα, για μαρκάρισμα του Ντι Λορέντσο στον Μπρόμπεϊ, με τον Μπέρχβαϊν να νικάει τον Μέρετ στο 82ο λεπτό και να μείωνει σε 3-2.

ΝΑΠΟΛΙ: Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Κιμ, Ζεσούς, Ολιβέρα, Ανγκισά (50′ Εντομπελέ), Λομπότκα, Ζιελίνσκι (89′ Γκαετάνο), Λοσάνο (77′ Πολιτάνο), Ρασπαντόρι (50′ Όσιμεν), Κβαρατσχέλια (77′ Ελμάς)

ΑΓΙΑΞ: Πάσφιρ, Σάντσες (65′ Μπάας), Τίμπερ, Μπάσεϊ, Μπλιντ, Κλάασεν, Άλβαρες, Τέιλορ (64′ Γκρίλιτς), Μπέργκχαους (84′ Κονσεϊσάο), Κούντους (65′ Μπρόμπεϊ) Μπέρχβαϊν (84′ Οκάμπος)