Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει, ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ του πρώτου αγώνα στην παράταση και με το τελικό 4-1 επί της Μπόντο σφράγισε την παρουσία της στους ομίλους του Champions League!

Κι όμως, οι Κροάτες τα κατάφεραν! Παρά την ήττα τους στη Νορβηγία και το γκολ – μαχαιρά της Μπόντο που έστειλε τη ρεβάνς στην παράταση (2-1), η Ντιναμό Ζάγκρεμπ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να συνεχίσει να παλεύει και με το εντυπωσιακό 4-1 στο φινάλε σφράγισε με εκκωφαντικό τρόπο την παρουσία της στους ομίλους του Champions League.

Tο 32ο εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League πήγε στην Ντινάμο Ζάγκρεμπ!
Μετά από ένα ματς-θρίλερ, οι Κροάτες επιβλήθηκαν 4-1 στην παράταση της Μπόντο/Γκλιμτ, εξασφαλίζοντας την πρόκριση – παρότι είχαν ηττηθεί 1-0 στο πρώτο ματς.

Οι Σκανδιναβοί πλήρωσαν την απειρία τους και βρέθηκαν να χάνουν με δύο τέρματα πριν το ημίχρονο.
Το σκορ άνοιξε ο Όρσιτς μόλις στο 4ο λεπτό, με κοντινή προσπάθεια, ενώ ένα καταπληκτικό ανάποδο ψαλίδι του Πέτκοβιτς στο 35’ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.

Η Γκλιμτ, παρ’ όλα αυτά, δεν το έβαλε κάτω και έφτασε στο γκολ που έστειλε τον αγώνα στην παράταση!

Ήταν στο 70’, όταν ο Γκρόνμπαεκ άδειασε με τρομερή ενέργεια δύο αμυντικούς και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, μειώνοντας έτσι σε 2-1.

Το εισιτήριο λοιπόν κρίθηκε στην παράταση, όπου η κούραση άρχισε να κάνει την εμφάνισή της. Εντέλει, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ο Ντρμιτς λύτρωσε τους γηπεδούχους σκοράροντας προ κενής εστίας μετά από φάση διαρκείας, ενώ σε μια αντεπίθεση στο 120’ ο Μποτσκάι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.