Η Ντόρτμουντ,πήρε τη νίκη κόντρα στην Τσέλσι με 1-0, χάρη στο τέρμα του Καρίμ Αντεγέμι και πήρε προβάδισμα πρόκρισης, ενόψει της ρεβάνς του Λονδίνου, για την φάση των 16 του UEFA Champions League.

Η Ντόρτμουντ πήρε το προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Champions League. Οι Βεστφαλοί επικράτησαν 1-0 της Τσέλσι στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τους 16 της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο Αντεγέμι όρισε την τύχη του αγώνα με ένα απίθανο γκολ στο 63ο λεπτό διανύοντας σχεδόν ολόκληρο το γήπεδο. Οι μπλε είχαν μεγάλες ευκαιρίες και δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Φέλιξ είχε δοκάρι στο πρώτο μέρος, ο Κόμπελ έστησε τείχος στην εστία του, ενώ ο Τζαν χρειάστηκε να κόψει την μπάλα στην γραμμή στο 78′. Η ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί στο Στάμφορντ Μπριτζ την Τρίτη 7 Μαρτίου.

Το παιχνίδι από τα πρώτα του λεπτά είχε γρήγορο ρυθμό. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να γίνουν απειλητικές με ταχύτατες επιθέσεις, ειδικά η Τσέλσι η οποία επιχειρούσαν να χτυπήσουν στην κόντρα. Στο πρώτο μέρος η Ντόρτμουντ είχε μεγαλύτερο αριθμό τελικών, αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Η Τσέλσι από την πλευρά της έψαχνε να απειλήσει στις μεταβάσεις. Είχε μικρότερο αριθμό τελικών, όπως και κατοχή, αλλά ήταν πιο απειλητική. Στο 32′ ο Φέλιξ έκανε το πλασέ μετά την μπαλιά του Ζίγιες, όμως αστόχησε.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο 45λεπτό κατεγράφη στο 38ο λεπτό. Οι μπλε έτρεξαν στην κόντρα και ο Χάβερτς βρέθηκε απέναντι από τον Ζίλε στα όρια της περιοχής. Περίμενε τον Φέλιξ να ανέβει και τον τροφοδότησε. Ο Πορτογάλος πλάσαρε τον Κόμπελ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος η Τσέλσι ήταν εκείνη που είχε την κατοχή της μπάλας, έχοντας διαφορετική προσέγγιση σε σχέση με τα πρώτα λεπτά του β’ μέρους. Στο 55′ ο Τζέιμς εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με τον Κόμπελ να εκτινάσεται και να διώχνει εντυπωσιακά. Μάλιστα, ο Άγγλος μπακ είχε νέα καλή στιγμή στο 62ο λεπτό.

Ένα λεπτό αργότερα η Ντόρτμουντ πήρε προβάδισμα, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού. Οι μπλε έχασαν εξαιρετική ευκαιρία με τον Φέλιξ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Η Ντόρτμουντ έφυγε ταχύτατα στην κόντρα, με τον Αντεγέμι να διανύει σχεδόν όλο το γήπεδο. Απέφυγε τον Έντσο Φερνάντες και τον Κεπά και πλάσαρε για το 1-0.

Η Τσέλσι αύξησε ξανά την πίεσή της μετά το γκολ της Ντόρτμουντ. Στο 78ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Λόφτους Τσικ γύρισε την μπάλα στον Κουλιμπαλί μέσα στην περιοχή. Ο αμυντικός των μπλε έκανε το σουτ, ο Κόμπελ απέκρουσε χάνοντας ωστόσο τον έλεγχο της μπάλας, με τον Τζαν ωστόσο να προλαβαίνει.

Οι μπλε συνέχιζαν να ασκούν ασφυκτική πίεση στην Ντόρτμουντ. Όμως, όποτε χρειάστηκε, ο Κόμπελ ήταν εκεί. Η τελευταία καλή στιγμή της Τσέλσι ήταν στο 90+5′. Ο Έντσο Φερνάντες εκτέλεσε εκτός περιοχής, ο Ελβετός τερματοφύλακας εκτινάχθηκε και μπλόκαρε. Κάπως έτσι, η Ντόρτμουντ πήρε τη νίκη και οι δύο ομάδες κλείνουν ραντεβού για τη ρεβάνς του Λονδίνου.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Σλότερμπεκ, Ζίλε, Γκερέιρο, Βολφ, Όζκαν, Τζαν, Μπέλιγχαμ, Αντεγέμι, Μπράντ, Αλέ.

ΤΣΕΛΣΙ: Κεπά, Κουλιμπαλί, Σίλβα, Τζέιμς, Τσίλγουελ, Έντσο Φερνάντες, Λόφτους-Τσικ, Ζίγιες, Φέλιξ, Μούντρικ, Χάβερτς.