Η Λίβερπουλ μπήκε με το “μαχαίρι στα δόντια”, καθάρισε την Πόρτο από τα πρώτα 25′ και πανηγύρισε τελικά τη νίκη με 2-0, που της δίνει τεράστιο προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League.

Οι “κόκκινοι” έδειξαν από τα πρώτα λεπτά τις άγριες διαθέσεις τους και πέτυχαν αυτό που ζητάει ο κάθε προπονητής, το γρήγορο γκολ που θα έδιωχνε το άγχος. Μόλις στο 5ο λεπτό οι Μάνε και Φιρμίνο συνεργάστηκαν, με τον δεύτερο να στρώνει στον Κεϊτά, με τον μέσο από την Γουϊνέα να “εκτελεί” τον Ίκερ Κασίγιας για το 1-0. Το γκολ έδωσε “φτερά” στα πόδια των γηπεδούχων που ήταν ισοπεδωτικοί και δημιουργούσαν την μία φάση πίσω από την άλλη. Σε τρεις πολύ καλές στιγμές ο Σαλάχ νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως δεν συνέβη το ίδιο και απέναντι στον Φιρμίνο. Ο Χέντερσον πέρασε τρομερή κάθετη στον Αλεξάντερ-Άρνολντ, που γύρισε την μπάλα στην περιοχή, με τον Βραζιλιάνο να την στέλνει στα δίχτυα προ κενής εστίας για το 2-0. Στην μοναδική ευκαιρία των “Δράκων” στο πρώτο μέρος, ο Μαρεγκά επιχείρησε εξαιρετικό σουτ, όμως ο Άλισον απέτρεψε το γκολ με τα πόδια. Οι παίκτες του Κλοπ με το γνωστό ασφυκτικό πρέσινγκ τους δεν επέτρεπαν στους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν και να δημιουργήσουν ευκαιρίες, ενώ οι ίδιοι έφτασαν κοντά στο 3-0, όμως ο Φιρμίνο αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε για την Λίβερπουλ, όπως και το πρώτο με χαμένη ευκαιρία, με τον Σαλάχ να σουτάρει και τον Κασίγιας να μπλοκάρει την μπάλα. Οι Πορτογάλοι δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να επιβάλλουν τον γρήγορο ρυθμό τους και κατάφεραν να ισορροπήσουν την αναμέτρηση, χωρίς όμως να δημιουργήσουν μεγάλες φάσεις. Μία από τις ελάχιστες ήρθε από τον Μαρεγκά, που μπήκε μέσα στην περιοχή και πλάσαρε, όμως ο Άλισον σταμάτησε την προσπάθεια. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι Άγγλοι έδειξαν την τεράστια ποιότητά τους και έκαναν συντήρηση του αποτελέσματος, που τους δίνει μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Μίλνερ, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Κεϊτά, Σαλάχ, Μανέ (73′ Ορίγκι), Φιρμίνο (82′ Στάριτζ).
ΠΟΡΤΟ (Κονσεϊσάο): Κασίγιας, Μάξι Περέιρα (77′ Φερνάντο), Φελίπε, Έντερ Μιλιτάο, Άλεξ Τέγες, Κορόνα, Ντανίλο, Όλιβερ Τόρες (73′ Μπρούνο Κόστα), Οτάβιο, Μαρεγκά, Σοάρες (62′ Μπραχίμι).