Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζανιόλο, η Ρόμα κατέβαλλε την αντίσταση της Πόρτο με 2-1 και πλέον έχει το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League.

Οι Ιταλοί είχαν την υπεροχή την οποία μετέτρεψαν σε γκολ με τον Ιταλό επιθετικό, όμως ο Αντριάν σκόραρε για τους φιλοξενούμενους και πλέον όλα είναι ανοιχτά για τον επαναληπτικό του Ντραγκάο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο και μετέφεραν από τα πρώτα λεπτά το παιχνίδι στο μισό γήπεδο, καθώς ήθελαν να προηγηθούν άμεσα. Οι Πορτογάλοι ήθελαν να απειλήσουν, όμως η αμυντική λειτουργία των Ρωμαίων ήταν υποδειγματική και δεν τους άφηνε περιθώρια. Ο Πελεγκρίνι δημιούργησε μόνος του μία καλή στιγμή, όμως ο Κασίγιας σταμάτησε την προσπάθεια του νεαρού. Η πρώτη φάση για τους φιλοξενούμενους ήρθε από τον Φερνάντο, που έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ του μπλόκαρε ο Μιράντε. Η Ρόμα άγγιξε το γκολ, ο Τζέκο απέφυγε έναν αντίπαλο, μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ του σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Κασίγιας.

Η πρώτη φάση του δεύτερου μέρους άνηκε στους Ιταλούς, ο Κριστάντε μπήκε στην περιοχή και σούταρε δυνατά, όμως ο Κασίγιας μπλόκαρε την μπάλα. Οι γηπεδούχοι πίεζαν και έψαχναν το γκολ, ο Πελεγκρίνι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και ο Κασίγιας πραγματοποίησε μια τρομερή επέμβαση. H πίεση των Ρωμαίων έφερε τελικά αποτέλεσμα, με πρωταγωνιστή τον Ζανιόλο. Αρχικά ο επιθετικός της Ρόμα έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και με συρτό σουτ έκανε το 1-0, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Τζέκο σούταρε, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και ο Ιταλός από κοντά με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έγραψε το 2-0. Η Πόρτο αντέδρασε άμεσα με τον Αντριάν, που έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για το 2-1. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η Ρόμα πήρε το προβάδισμα για την υπόθεση πρόκριση, όμως όλα θα κριθούν στο Ντραγκάο.

ΡΟΜΑ: Μιράντε, Φλορέντσι, Μανωλάς, Φάσιο, Κολάροφ, Πελεγκρίνι (83′ Ενζοζί), Ντε Ρόσι, Κριστάντε, Ζανιόλο (87′ Σαντόν), Ελ Σααραουί (90′ Κλάιφερτ), Τζέκο.
ΠΟΡΤΟ: Κασίγιας, Μιλιτάο, Φελίπε, Πέπε, Τέγες, Ερέρα, Περέιρα, Σάντος (76′ Περέιρα), Οτάβιο (84′ Ερνάνι), Μπραχίμι (68′ Άντριαν), Τικίνιο.