Σαν σήμερα πριν 21 χρόνια, ο Ολυμπιακός κατάφερνε να αποσπάσει ισοπαλία με 3-3 στο ΟΑΚΑ από την Ρεάλ Μαδρίτης, που στη συνέχεια κατέκτησε το Champions League.

Στην αναμέτρηση αυτή οι «ερυθρόλευκοι» είδαν στα μάτια την Βασίλισσα.

Η ομάδα του Πειραιά μόλις στο 11ο λεπτό του αγώνα προηγήθηκε με πανέμορφη κεφαλιά του Τζιοβάνι έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ζάχοβιτς.

Η Ρεάλ Μαδρίτης στη συνέχεια πήρε τον έλεγχο στα χέρια της και με δύο γκολ γύρισε… τούμπα το ματς. Συγκεκριμένα, στο 24ο λεπτό ο Σάβιο έκανε το 1-1 και η ολική ανατροπή ήρθε στο 32΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρομπέρτο Κάρλος.

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε φουριόζος και έδειχνε αποφασισμένος να διεκδικήσει ότι περισσότερο μπορεί. Μέσα σε 3 λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν… φωτιά στο ΟΑΚΑ με δύο γκολ (64΄ Τζιοβάνι, 67΄ Ζάχοβιτς) και πήραν πάλι κεφάλι στο σκορ.

Όπως ήταν λογικό η Βασίλισσα αντέδρασε και με κοντινή προβολή του Ραούλ διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Ολυμπιακός (Ντούσαν Μπάγιεβιτς): Eλευθερόπουλος, Καραταϊδης, Αμανατίδης, Μαυρογενίδης, Ανατολάκης, Πουρσανίδης, Γιαννακόπουλος, Τζόρτζεβιτς, Ζιοβάνι, Οφορίκουε, Ζάχοβιτς (45′ Αμπονσά, 55′ Γκόκιτς, 85′ Νινιάδης)

Ρεάλ Μαδρίτης (Τζον Μπέντζαμιν Τόσακ): Κασίγιας, Σαλγκάδο, Ρομπέρτο Κάρλος, Ιέρο (60′ Ελγκέρα), Σέζαρ, Ρεδόνδο (73′ Γκούτι), Γκέρεμι, Σάβιο, ΜακΜάναμαν, Ραούλ, Μοριέντες (54′ Ανελκά).