Ο Ολυμπιακός εμφάνισε το κλασικό του, αναιμικό πρόσωπο του πρώτου ημιχρόνου της φετινής σεζόν, στο δεύτερο όταν ανέβασε αισθητά το επίπεδο του βρήκε απέναντι τον… κέρβερο Φαμπιάνο, ωστόσο δεν απειλήθηκε ποτέ ουσιαστικά, κλειδώνοντας με σχετική ηρεμία την 20η πρόκριση του στους ομίλους του Champions League!

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στην Κύπρο με ένα πολύτιμο προβάδισμα, δυο γκολ, στις αποσκευές του γεγονός που έπαιζε καθοριστικό ρόλο, αλλά συνάμα, μπορούσε να αποδειχτεί δίκοπο μαχαίρι. Και αυτό γιατί, η Κύπρος είναι παραδοσιακά αφιλόξενη ποδοσφαιρικά προς την ομάδα του Πειραιά. Και πιο ειδικά, το Στάδιο Γυμναστικού Συλλόγου «Τα Παγκύπρια».

Και ο Μαρτίνς το γνώριζε πολύ καλά, για αυτό είχε χτυπήσει από νωρίς το καμπανάκι ενός ενδεχόμενου κινδύνου, σε περίπτωση που οι ερυθρόλευκοι θα υποτιμούσαν την καλοδουλεμένη Ομόνοια.

Δεν θα μπορούσε να κάνει και αλλιώς άλλωστε, καθώς η πρώτη αναμέτρηση μεταξύ των δυο αντιπάλων, φανέρωσε τις δυσκολίες που θα αντιμετώπιζε ο Ολυμπιακός στην Μεγαλόνησο.

Η Κυπριακή ομάδα ξεκίνησε με μεγαλύτερη ζέση και επιθετικότητα το αποψινό βράδυ, υπενθυμίζοντας στους ερυθρόλευκους παίκτες, πως τίποτα δεν έχει κριθεί μόνο από ένα 90λεπτο. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που απείλησε πρώτος, αρχικά με το χλιαρό πλασέ του Βαλμπουενά (3′) και στην συνέχεια, με ποιον άλλο, με τον Ελ Αραμπί φυσικά, που είδε ωστόσο το πρώτο του τετ α τετ με τον Φαμπίνιο να βγάζει νικητή τον δεύτερο (5′).

Έξι λεπτά αργότερα, το τριφύλλι βρήκε την μεγάλη στιγμή του από στατική φάση, με τον Λούφτνερ να σηκώνεται ανενόχλητος στην περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά να μην μπορεί να κατευθύνει την μπάλα προς την εστία του Ζοσέ Σα.

Το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς, έφτασε μια ανάσα από το πολυπόθητο τέρμα που θα το έφερνε και με τα δυο πόδια στους ομίλους του Champions League, στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Καμαρά έδωσε στον Ραντζέλοβιτς, με τον Σέρβο να εκτελεί από θέση βολής μέσα από την περιοχή, αλλά να στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε σε χαμηλό τέμπο καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους, με φωτεινή εξαίρεση κάποιες επιθετικές αναλαμπές εκατέρωθεν και πιο συγκεκριμένα το σουτ του Καμαρά και το πλασέ του Χολέμπας για τους “ερυθρόλευκους” (34΄και 44΄αντίστοιχα) και το σωτήριο κόψιμο του Σεμέδο πριν ο Μποτεάκ φάει την μπουκιά και γράψει το 1-0 για την Ομόνοια.

Το αξιοσημείωτο πάντως, σε ένα κατά τα άλλα ανιαρό πρώτο ημίχρονο όπως μας έχουν συνηθίσει οι φιλοξενούμενοι σε όλα τα μέχρι στιγμής επίσημα ματς τους , ήταν τα 6 κόρνερ της Κυπριακής, έναντι των… μηδέν του Ολυμπιακού, καθρεφτίζοντας την χαμηλή επιθετικότητα των “ερυθρόλευκων”.

Στα ίδια στάνταρ έντασης κινήθηκαν οι δυο ομάδες και με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με την Ομόνοια να καταφέρνει απλά να ανησυχήσει και όχι να απειλήσει ουσιαστικά τον Ολυμπιακό, αρχικά με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ στο 48′ που πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Πορτογάλου κίπερ και στην συνέχεια με ένα μακρινό σουτ του Κουσουλού που σταμάτησε σχετικά εύκολα στην αγκαλιά του Σα.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς δεν μπορεί ξεκάθαρα να βγάλει σε αυτό το χρονικό σημείο που βρισκόμαστε την ένταση αλλά και την διάρκεια που την ακολουθούσε πιστά την περσινή χρονιά, ωστόσο όταν την εμφανίζει, έστω και για λίγα λεπτά, όπως απόψε, αλλάζει επίπεδο εν ριπή οφθαλμού.

Ο Μαντί Καμαρά, που για ακόμη ένα ματς κατάπινε τα χιλιόμετρα σαν φιστίκια, ανάγκασε τον Φαμπιάνο σε μια ακόμη ωραία επέμβαση με το μακρινό του σουτ, εκτός περιοχής, στο 61′, ο Χολέμπας απείλησε εκ νέου με το ίδιο τρόπο, ένα μόλις λεπτό αργότερα, με τους Ελ Αραμπί και Ραντζέλοβιτς να χάνουν μια απίθανη διπλή ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης και επί της ουσίας να κλειδώσουν εμφατικά την πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός είχε ανεβάσει αισθητά την απόδοση του, η πρόκριση έμοιαζε σίγουρη με βάση την εικόνα της αναμέτρησης, με την ομάδα του Πειραιά να αποσκοπούσε σε μια ακόμη νίκη σε προκριματική φάση. Συνέχισε να πιέζει να δημιουργεί, αλλά για ακόμη μια φορά ο Φαμπιάνο ήταν εκπληκτικός σταματώντας κάθε πιθανή και απίθανη ερυθρόλευκη πηγή κινδύνου (Ελ Αραμπί, Μασούρας, Εμβιλά) κρατώντας το μηδέν για την εστία του.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να δυσκολεύτηκε, να μην εντυπωσίασε, αλλά δεν κινδύνεψε ουσιαστικά σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, φτάνοντας σε μια ακόμη πρόκριση και την 20η συμμετοχή τους στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης!