Ο Εμπαπέ είδε τον προβολέα να στρέφεται στον Νεϊμάρ, ο Βραζιλιάνος όμως έμελλε να συνδυάσει την κορυφαία του εμφάνιση με την φανέλα της Παρί με ένα όσκαρ ατυχίας, καθώς βρήκε το δοκάρι τρεις φορές μέσα σε πέντε λεπτά (!), η Μπάγερν βρήκε το πολυπόθητο γκολ κόντρα στην ροή του αγώνα, αλλά η ομάδα του Ποτσετίνο, εάν και πέρασε εφιαλτικές στιγμές στα τελευταία λεπτά, έδειξε χαρακτήρα και πήρε την σπουδαία πρόκριση στην ημιτελική φάση του Champions League!

Η εικόνα του παιχνιδιού, πιστό αντίγραφο της πρώτης συνάντησης στο Μόναχο. Οι απανταχού ποδοσφαιρόφιλοι της υφηλίου έτριβαν ήδη χθόνια τα χέρια τους. Η πρώτη μεγάλη φάση δεν άργησε να έρθει. Ο σχεδόν υπερφυσικός διασκελισμός του Εμπαπέ τον έφερε φάτσα με το τέρμα (3′) με το πλασέ του ωστόσο να μην βρίσκει στόχο και την ευκαιρία να περνά ανεκμετάλλευτη.

Η Βαυαρική άμυνα είδε για ακόμη μια φορά τον Γάλλο επιθετικό να αφήνει πίσω του κάθε προσωπικό αντίπαλο, να μοιράζει προς το ύψος του πέναλτι και τον Νεϊμάρ να βλέπει το πλασέ του να σταματά πάνω στον Νόιερ από κοντινή απόσταση.

Οι Παριζιάνοι τρόμαζαν με κάθε αντεπίθεση τους, τα αμυντικά τους προβλήματα όμως παραλίγο να τους εκθέσουν ανεπανόρθωτα, με την Μπάγερν να βρίσκει δυο καθαρές φάσεις μέσα σε ένα λεπτό, αλλά τα τελειώματα των Σανέ (26′) και Κίμιχ (27′) ήταν το λιγότερο απογοητευτικά.

Εάν το πρώτο συναπάντημα των δυο ομάδων άνηκε ολοκληρωτικά στον Κίλιαν Εμπαπέ, το αποψινό είχε το όνομα του Νεϊμάρ γραμμένο σε κάθε άκρη του. Για πολλούς και διάφορους λόγους. Η πιο εντυπωσιακή και μεστή σειρά του Βραζιλιάνου με την φανέλα της Παρί έμελλε να είναι και πιο άτυχη. Ανεπανάληπτο τετ α τετ στο 29′ μετά από μια ακόμη κούρσα του Εμπαπέ, βράχος Νόιερ. Εκπληκτικό χορευτικό, σουτ εκτός περιοχή στο 34′ η μπάλα στο δοκάρι. Απίθανο σλάλομ και σακούλα εμετού στον Αλάμπα, πλασέ λουκούμι, ξανά ατυχία, ξανά δοκάρι. Οι ρόλοι ήταν φανερό πως είχαν αντιστραφεί. Άλλη μια πάρε-βάλε πάσα στον 29χρονο, άλλο ένα πλασέ αλλά, μαντέψτε. Δοκάρι.

Και εκεί που η αρμάδα του Φλικ έδειχνε να λυγίζει από την πίεση, ευρισκόμενη στα σχοινιά, το κόντρα στην ροή γκολ του Τσούπο Μότινγκ ήρθε να λειτουργήσει ως την υπέρτατη κάθαρση. Ο Αλάμπα ολοκλήρωσε την κούρσα του από τα αριστερά με ένα σουτ εντός στόχου, ο Νάβας αρνήθηκε το γκολ στον Αυστριακό αλλά άνοιξε την πόρτα στον Καμερουνέζο επιθετικό να πάρει το ριμπάουντ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι, για το 1-0 στο 40′!

Ένα γκολ που λειτούργησε σαν ένα ισχυρό ηλεκτροσόκ για την Μπάγερν, που θέλοντας να πατήσει στην εύθραυστη ψυχολογία της Παρί πάτησε το γκάζι και ξέχασε να σηκώσει το πόδι της από αυτό. Ορμή που μετέφερε και σε αυτό το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Νάβας να καταλαβαίνει από νωρίς πως το έργο του δεν θα είναι εύκολο (Σανέ 47′).

Ο φρενήρης ρυθμός σταδιακά άρχιζε να σβήνει, πράγμα απολύτως λογικό αφού τόσο το διακύβευμα, όσο και η εξέλιξη της αναμέτρησης, το έκαναν σχεδόν επιτακτικό. Η Παρί ωστόσο, ήταν αυτή που άγγιξε για μια ακόμη φορά το γκολ που ίσως και να δικαιούταν, όμως ο Νεϊμάρ δεν κατάφερε να βάλει την προβολή προ κενής εστίας (54′) μετά την πάσα του Ντι Μαρία και το μυαλό όλων άρχισε πλέον να φτιάχνει κακεντρεχή σενάρια.

Η απάντηση της Μπάγερν ήρθε λίγα λεπτά αργότερα όταν ο Σανέ έκοψε σαν βούτυρο την άμυνα την γαλλική άμυνα με μια πάσα-μαχαιριά, ο Μίλερ πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα, αλλά ο Νάβας πρόλαβε να του βάλει το στοπ και να κρατήσει το πολύτιμο… 0-1 (62′).

Ο Φλικ τα έπαιξε όλα για όλα, η αμυντική γραμμή της Παρί υπέστη εφιαλτικά σκηνικά, αλλά στο τέλος έδειξε χαρακτήρα και πήρε την πολυπόθητη πρόκριση στην ημιτελική φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, με τον Νεϊμάρ να γλυτώνει στο τσακ το… ψυχιατρείο!