Παρί και Μπενφίκα μοιράστηκαν, ξανά, τον βαθμό της ισοπαλίας και πρωπορεύονται στον όμιλο με 8 βαθμούς, έναντι τριών της Γιουβέντους και της Μακάμπι Χάιφα.

Αρκετά φτωχό σε φάσεις ήταν το πρώτο μέρος στο “Παρκ Ντε Πρενς”, με την Παρί να έχει μεν τη μπάλα στα πόδια της στο μεγαλύτερο διάστημα όμως την Μπενφίκα να αμύνεται υποδειγματικά και με όπλο το πρέσινγκ να επιτρέπει ελάχιστες καθαρές φάσεις στην εστία του Βλαχοδήμου.

Η πρώτη φορά που χρειάστηκε να επέμβει ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος ήταν στο 34ο λεπτό όταν μπλόκαρε σταθερά το (αδύναμο) σουτ του Σαράμπια, με τους Παριζιάνους να συνεχίζουν ωστόσο να κυκλοφορούν τη μπάλα έξω από την αντίπαλη περιοχή με υπομονή και επιμονή και να βρίσκουν την άκρη του νήματος στο 40ο λεπτό.

Ο Βεράτι πέρασε ωραία κάθετη μπαλιά και ο Μπερνάτ ανατράπηκε καθαρά από τον Αντόνιο Ράμος, με τον Κιλιάν Εμπαπέ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να νικάει τον διεθνή κίπερ, για να κάνει το 1-0 και να γράψει ιστορία. Και αυτό γιατί έφτασε τα 31 γκολ στο Champions League (4 τη φετινή σεζόν) και έγινε ο κορυφαίος σκόρερ της γαλλικής ομάδας στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, αφήνοντας πίσω του τον Έντινσον Καβάνι (30 γκολ).

Στο 45+1′ ο Εμπαπέ απείλησε με δεύτερο γκολ αλλά το σουτ του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, για να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με την Παρί να έχει 4 τελικές εκ των οποίων οι 3 εντός εστίας και την Μπενφίκα μόλις 2 τελικές και καμία εντός της εστίας του Ντοναρούμα.

Το δεύτερο μέρος βρήκε την Παρί να πλησιάζει σε δεύτερο γκολ με τον Εμπαπέ στο 52′ (φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής, πέρασε άουτ) και την Μπενφίκα να “απαντάει” στις ευκαιρίες με την άστοχη κεφαλιά του Γκονσάλο Ράμος από καλή θέση στο 55′, για να έρθει όμως λίγα λεπτά αργότερα η ισοφάριση για τους αετούςτης Λισσαβώνας μέσα από μία ανύποπτη φάση.

Ο Βεράτι ανέτρεψε τον Ράφα Σίλβα οριακά μέσα στη μεγάλη περιοχή της Παρί και ο διαιτητής Όλιβερ έδειξε την άσπρη βούλα μετά από έλεγχο της φάσης μέσω VAR, με τον Ζοάο Μάριο να νικάει τον Ντοναρούμα και να φέρνει το ματς στα ίσα.

Η συνέχεια βρήκε τους γηπεδούχους να παίρνουν και πάλι τα ηνία και να ψάχνουν το γκολ ωστόσο βρήκαν ένα τεράστιο αμυντικό τείχος μπροστά τους, όπως και στο ματς στην Λισσαβώνα την περασμένη Τετάρτη, και αδυνατούσαν να βρουν τη μεγάλη φάση για να νικήσουν τον Βλαχοδήμο.

Όσες φορές πήγαιναν να κάνουν κάτι καλό, είτε τα χαλούσαν οι ίδιοι στην τελευταία πάσα είτε βρισκόταν κάποιο σώμα παίκτη της Μπενφίκα για να τους σταματήσει, με το 1-1 να μένει μέχρι το φινάλε και να φέρνει και τις δύο ομάδες πολύ κοντά στην πρόκριση στη νοκ-άουτ φάση της διοργάνωσης έχοντας αμφότερες +5 από Γιουβέντους και Μακάμπι Χάιφα με δύο ματς να απομένουν.

ΠΑΡΙ: Ντοναρούμα, Ράμος, Μαρκίνιος, Ντανίλο, Χακίμι, Βιτίνια (85′ Ρουίθ), Βεράτι, Μπερνάτ (85′ Μουκιέλε), Σαράμπια (74′ Εκιτικέ), Εμπαπέ (90′ Σολέρ), Νεϊμάρ

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Μπα (63′ Ζιλμπέρτο), Αντόνιο Σίλβα, Οταμέντι, Γκριμάλντο, Λουίς (77′ Γκονσάλβες), Φερνάντες, Ζοάο Μάριο, Ράφα Σίλβα (78′ Ντράξλερ), Φρέντρικ, Γκονσάλο Ράμος (77′ Πίνιο)