Η Παρί Σεν Ζερμέν δυσκολεύτηκε αρκετά από την Λειψία, και παρ’ ότι βρέθηκε να χάνει με 2-1, ο Λιονέλ Μέσι έδωσε τις λύσεις, για την επικράτηση με 3-2.

Η Παρί διά ποδός Λιονέλ Μέσι κατάφερε με ανατροπή να κάμψει την αντίσταση της Λειψίας στο Παρίσι με 3-2 και να «ζευγαρώσει» τα εντός έδρας τρίποντα μετά τη νίκη επί της Σίτι.

Πολύ δυνατά μπήκε στο ματς η Λειψία. Έτσι στο 4′ με τον Λάιμερ και στο 8′ με τον Αντρέ Σίλβα απείλησε τους Παριζιάνους, οι οποίοι, όμως, στο 9′ βρήκαν «γυμνή» την άμυνα των Γερμανών και με τον Μπαπέ στο τρανζίσιον βρήκαν γκολ. Το 1-0 δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους. Οι Γερμανοί έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και στο 4-4-2 με το οποίο παρατάχθηκαν στο Παρίσι. Δεν έχασαν την αυτοπεποίθηση τους και έψαξαν την ισοφάριση. Την άγγιξαν στο 27′ με τον Αντρέ Σίλβα να σημαδεύει το δοκάρι και έφθασαν στο 1-1 στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον ίδιο παίκτη. Το 1-1 παρέμενε και στο 42′ η Λειψία έφθασε κοντά στην ισοφάριση με τον Νκουνκού στο 42΄ να απειλεί.

Στο β’ η Παρί μέχρι το 60′ δεν εμφανίστηκε στο γήπεδο. Ήταν εξαιρετικά παθητική και δημιουργικά στο «μηδέν». Η Λειψία από την πλευρά της είχε διάθεση και έψαχνε τη μία φάση για να πάρει το προβάδισμα. Φάση που ήρθε στο 57′ με τον Μουκιελέ να της δίνει το προβάδισμα. Το 2-1 αφύπνισε την Παρί, ο Ποτσετίνο τη βοήθησε από τον πάγκο και η Παρί με μπροστάρη τον Μέσι έφθασε στην ανατροπή. Ο «Λίο» ισοφάρισε στο 67′ για να έρθει στο 74′ με πέναλτι που κέρδισε ο Μπαπέ σε μαρκάρισμα του από τον Σιμάκαν να διαμορφώσει το τελικό 3-2, καθώς ο Μπαπέ στις καθυστερήσεις αστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο Χακίμι.

Παρί Σεν Ζερμέν (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Νάβας, Χακίμι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Νούνο Μέντες, Ερέρα (61′ Βάιναλντουμ), Γκέιγ (61′ Ντανίλο), Βεράτι, Μέσι, Εμπαπέ, Ντράξλερ (90′ Κέρερ).

Λειψία (Τζέσε Μαρς): Γκουλάτσι, Κλόστερμαν (70′ Γκβαρντιόλ), Όρμπαν, Σιμακάν (83′ Πόουλσεν), Ανχελίνιο (83′ Χένριχς), Μουκιέλε, Λάιμερ, Άνταμς, Αϊνταρά (62′ λ.τρ. Μορίμπα), Αντρέ Σίλβα (83′ Φόρσμπεργκ), Νκουνκού.