Η Παρί Σεν Ζερμέν “διέλυσε” με το εκκωφαντικό 5-1 την Μπασάκσεχιρ, με τον Νεϊμάρ να ηγείται στο Παρίσι, πετυχαίνοντας χατ-τρικ.

Το ματς για την τελευταία αγωνιστική του Group H, αναβλήθηκε χθες Τρίτη (08/12) έπειτα από τα όσα συνέβησαν στο 13’ καθώς ο 4ος διαιτητής φέρεται να αποκάλεσε «νέγρο» τον assistant των Τούρκων, Πιέρ Γουεμπό. Ο αγώνας συνεχίστηκε μία μέρα μετά, με το Parc des Princes να στέλνει μηνύματα κατά του ρατσισμού.

Όσον αφορά τα εντός γραμμών, η ομάδα του Τόμας Τούχελ δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβληθεί με 3-0 με τον Νεϊμάρ να κάνει τη δουλειά. Οι πρωταθλητές Γαλλίας έπιασαν την Λειψία στους 12 πόντους και στην ισοβαθμία έκαναν δική τους την πρωτιά. Ο Βραζιλιάνος με άπιαστο curler στο παραθυράκι στο 21’ από πάσα του Βεράτι, άνοιξε τον δρόμο και στο 2-0 τελείωσε τη φάση στο τετ-α-τετ έπειτα από ασίστ του Εμπαπέ. Ο Νεϊμάρ, ο οποίος έγινε μόλις ο 15ος παίκτης της ιστορία του Champions League που φτάνει τα 40 γκολ, κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, έδωσε την εκτέλεση στον Εμπαπέ και εκείνος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης (50’) ο Νεϊμάρ βγήκε στα αριστερά, συνέκλινε, έπαιξε το ‘1-2’ με τον Ντι Μαρία και με τρομερό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 4-0, για να πετύχουν το γκολ της τιμής οι φιλοξενούμενοι στο 57’ όταν ο Καχβετσί έκανε το βολέ και η μπάλα βρήκε στον Τοπάλ για να πάει στα δίχτυα (4-1). Στο 62’ σε μία ακόμα κόντρα για την Παρί, ο Νεϊμάρ βρήκε τον Ντι Μαρία και εκείνος έδωσε τη 2η ασίστ του για τον Εμπαπέ, ο οποίος σε κενό τέρμα σκόραρε για 2η φορά για το τελικό 5-1.