Ένα πραγματικό πάρτι έστησε στην Πορτογαλία η Λίβερπουλ, η οποία διέλυσε με 5-0 εκτός έδρας την Πόρτο και βρίσκεται πλέον με το ενάμισι πόδι στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «reds» ήταν ο Σάντιο Μανέ, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ.

Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ με τον Μανέ στο 25ο λεπτό, με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του τέσσερα λεπτά αργότερο, κάνοντας το 2-0 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό, ο Μανέ ανέλαβε και πάλι δράση στο 53΄, με τον Ρομπέρτο Φιρμίνιο να δίνει διαστάσεις θριάμβου για τη Λίβερπουλ στο 69΄.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε και πάλι ο Μανέ με το τρίτο προσωπικό του τέρμα πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση του ενενηντάλεπτου, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0, σφραγίζοντας τον διασυρμό των Πορτογάλων.

Πλέον, ο επαναληπτικός που θα γίνει στην Αγγλία στις 6 Μαρτίου είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη Λίβερπουλ ουσιαστικά να «κλειδώνει» από σήμερα την παρουσία της στην επόμενη φάση.