Στη ρώσικη ρουλέτα η Μίντιλαντ ήταν πιο ψύχραιμη και κατάφερε να αφήσει εκτός Champions League την ΑΕΚ Λάρνακας.

Η Μίντιλαντ στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, αφού άφησε εκτός συνέχεια την ΑΕΚ Λάρνακας. Οι Δανοί επικράτησαν 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι μέσα στην έδρα των Κυπριων και πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση (1-1 η κανονική διάρκεια, όπως και το πρώτο ματς). Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και μόλις στο 9ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Ολατούντζι.

Η αντίδραση της Μίντιλαντ ήταν άμεση και στο 12ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση με κεφαλιά του Ντάλσγκααρντ. Οι Δανοί στο 34′ πλησίασαν στο γκολ, αλλά το σουτ του Σβιατσένκο σταμάτησε στο δοκάρι.Κακό το ματς στην επανάληψη, χωρίς φάσεις με συνέπεια να οδηγηθεί στην παράταση. Εκεί, η ΑΕΚ ήταν πιο απειλητική και στο 116′ είχε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει, αλλά το σουτ του Αλτμαν σταμάτησε στο δοκάρι. Στη ρώσικη ρουλέτα, Αλτμαν και Λέδες έστειλαν τη μπάλα στο δοκάρι, με τη Μίντιλαντ να επικρατεί 4-3.