Η Λειψία ήταν υπέροχη κόντρα στη Σέλτικ του Γιακουμάκη και πήρε το πρώτο της τρίποντο στο φετινό Champions League (3-1) μετά από δύο ήττες.

Επιτέλους νίκη. Η Λειψία μετά από δύο ήττες και μία αλλαγή προπονητή πήρε επιτέλους το πρώτο της τρίποντο στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, κόντρα στη Σέλτικ των Γιακουμάκη και Ποστέκογλου.

Η Λειψία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και παρά το ότι είχε δύο άτυχες στιγμές, με την αναγκαστική αλλαγή του Γκουλάσι και το ακυρωθέν γκολ του Ενκουκού, οι γηπεδούχοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Σε μία απίθανη αντεπίθεση, οι ταύροι άνοιξαν το σκορ (27′) με τον Γάλλο να τελειώνει υποδειγματικά την φάση για το 1-0 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Σέλτικ έβγαλε αντίδραση και μία συνεργασία των Φουρουχάσι, Ζότα (47′) έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Ποστέκογλου να ισοφαρίζει σε 1-1 όμως…

Όμως η αντίδραση της Λειψίας ήταν άμεση αν και ακυρώθηκε γκολ ως οφσάιντ στο 61′, ένα «δώρο» του Χαρτ τρία λεπτά μετά χάρισε το προβάδισμα εκ νέου στους γηπεδούχους με τον Σίλβα. Μάλιστα ο Πορτογάλος ήταν αυτός που έγραψε το τελικό σκορ στο Red Bull Arena με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 77ο λεπτό για το 3-1 στη Γερμανία.