Η Ντιναμό Κιέβου έκανε βήμα πρόκρισης στην έδρα της Γάνδης με 2-1, ενώ η Φερέντσβαρος πέταξε στα “σκουπίδια” προβάδισμα δύο γκολ για να αναδειχτεί ισόπαλη με 3-3 κόντρα στην Μόλντε.

Τεράστια νίκη που τη βάζει με το 1.5 πόδι στη φάση των ομίλων του Champions League πέτυχε η Ντιναμό σε βάρος της Γάνδης, κόντρα στην οποία άνοιξε το σκορ στο 9’ με κοντινό πλασέ του Σουπριάγκα. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 41’ με κεφαλιά του Κλάιντιενστ, όμως στο 53’ έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Μπέζους με δεύτερη κίτρινη για δυνατό μαρκάρισμα. Οι Ουκρανοί κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το πλεονέκτημα στο 79’ με σουτ του Ντε Πένα μέσα από την περιοχή για να γραφτεί έτσι το τελικό 1-2.

Ματσάρα έγινε την ίδια ώρα στο Μόλντε, όπου η ομώνυμη ομάδα έδωσε μάχη με την Φερντσβάρος, η οποία προηγήθηκε στο 7’ με πλασέ του Μπολί σε κενό τέρμα, για το 0-1 που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη, έγινε χαμός. Στο 52’ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-2 με ωραία κεφαλιά του Ουζόυνι (0-2), όμως κάπου εκεί ξύπνησε και πήρε μπροστά η Μόλντε.

Στο 55’ ύστερα από κόρνερ ο Τζέιμς μείωσε με σκαστή κεφαλιά και δέκα λεπτά μετά ο Εϊκρεμ με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσα (2-2). Στο 83’ ο Ελινγκσεν με κεφαλιά έπειτα από μακρινό φάουλ ολοκλήρωσε την ανατροπή, όμως οι Ούγγροι «μίλησαν» τελεύταίο καθώς στο 87’ ο Καρατίν διαμόρφωσε το τελικό 3-3.