Με ένα γκολ του υπέρ – πολύτιμου Φεδερίκο Βαλβέρδε και μια γκολάρα του Μάρκο Ασένσιο από κομπίνα, η υποτονική (και χωρίς Καρίμ Μπενζεμά) Ρεάλ Μαδρίτης λύγισε την αξιόμαχη Λειψία και έκανε το «2 στα 2» στον έκτο όμιλο του Champions League και το «9 στα 9» συνολικά.

Δεν θέλει κόπο. Θέλει τρόπο. Και Κουρτουά. Κι επειδή η επανάληψη είναι μητέρα της μαθήσεως, η Ρεάλ Μαδρίτης παραδίδει μερικά μαθήματα ευρωπαϊκού κυνισμού, σε ομάδες που δεν υπήρχαν καν όταν αυτή σήκωνε ευρωπαϊκά.

Η Λειψία πήγε με τρομερό θράσος και θάρρος στο Μπερναμπέου, αλλά έφυγε δίχως να ξέρει κι αυτή πως τελικά έχασε με 2-0 ένα τέτοιο παιχνίδι.

Στο πρώτο μέρος, οι Γερμανοί έπαιξαν σαν την γάτα με το ποντίκι την πρωταθλήτρια Ευρώπης, όμως με ένα μαγικό τρόπο το 0-0 έμεινε μέχρι να πάνε στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Ο Νκουνκού τράκαρε δύο φορές πάνω στον τεράστιο Τιμπό Κουρτουά σε καθαρές ευκαιρίες (5’, 32), σε μία ακόμα δεν πρόλαβε να φυσήξει την μπάλα σε κενή εστία (29’) και σε μία ακόμα (11’) ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή από τον Νάτσο, το οποίο δεν δόθηκε ποτέ.

Η Λειψία είχε κι άλλες καλές στιγμές με Φόρσμπεργκ, Βέρνερ, απέναντι σε μία Ρεάλ Μαδρίτης που έπαιζε ληθαργικά, μία ταχήτητα κάτω από την ομάδα του Μάρκο Ρόζε.

Η Λειψία δεν μπόρεσε να κεφαλαιοποιήσει με προβάδισμα το υπέροχο πρώτο μέρος που έκανε και στην επανάληψη έμεινε από δυνάμεις.

Η βασίλισσα το μυρίστηκε και λίγο – λίγο άρχισε να σφίγγει τον κλοιό. Πρώτα έχασε μία μεγάλη διπλή ευκαιρία με Βινίσιους – Ασένσιο (72’) και λίγο αργότερα βρήκε το γκολ, όταν ο Φέντε Βαλβέρδε τελείωσε υποδειγματικά μία υπέροχη μπαλιά του Βινίσιους (80’, 1-0).

Οι σοκαρισμένοι Γερμανοί βγήκαν μπροστά για την ισοφάριση, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να δεχθούν και δεύτερο τέρμα με φανταστικό σουτ του Μάρκο Ασένσιο (91’) για να καταλάβουν ότι στην Ευρώπη έχουν να φάνε ακόμα πολλά ψωμιά, για να φτάσουν να κερδίζουν παιχνίδια του Champions League, όπως η Ρεάλ Μαδρίτης…