Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν είχε όρεξη για τυχόν εκδίκηση, έκανε με διαφορά την κορυφαία φετινή εμφάνιση και έβαλε τις βάσεις για πρόκριση επί της Λίβερπουλ, επικρατώντας με 3-1. Απόλυτος πρωταγωνιστής στην κορυφαία του εμφάνιση με τους “Μερένχες” ο Βινίσιους, που σημείωσε για πρώτη φορά δύο γκολ.

Η Βασίλισσα θα μπορούσε να είχε επικρατήσει πολύ πιο εύκολα με το παιχνίδι που έκανε, αλλά είναι ένα αποτέλεσμα που της δίνει σημαντικό προβάδισμα, και πάει στο Anfield για να τελειώσει την υπόθεση, επιστρέφοντας στα ημιτελικά του Champions League, μετά από δύο σερί αποκλεισμούς στους “16”.

Η εμφάνιση των “κόκκινων” ήταν άκρως απογοητευτική, χάνοντας σε όλους τους τομείς του γηπέδου και ευχαριστημένοι θα πρέπει να είναι που βρήκαν έστω ένα γκολ, διατηρώντας ελπίδες για την ρεβάνς.

Αγώνας:

Η επανάληψη του τελικού του Champions League του 2018 ήρθε επιτέλους, σε μία κρίσιμη καμπή και για τους δύο, καθώς στα εγχώρια πρωταθλήματα δεν διανύουν και την καλύτερη σεζόν.

Η απουσία του Ράμος ήταν εδώ και καιρό γνωστή για τον Ζιντάν, αλλά η απώλεια του Βαράν λίγες ώρες πριν το ματς σίγουρα άλλαξε τις ισορροπίες.

Ο Κλοπ δεν είχε να αντιμετωπίσει νέα προβλήματα, με τις γνωστές απουσίες εδώ και καιρό, αλλά με τον Ζότα να έχει επιστρέψει δυναμικά και να την οδηγεί ξανά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά αναγνωριστικές και να μην αφήνουν στον αντίπαλο να κυριαρχήσει.

Μετά τα πρώτα δέκα λεπτά, η Βασίλισσα άρχισε να κρατάει λίγο περισσότερο την μπάλα, να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να ψάχνει τρόπο να απειλήσει.

Αυτό δεν άργησε να γίνει, καθώς ο Μεντί άδειασε με τρομερή κίνηση τον Άρνολντ, έκανε γλυκιά σέντρα για τον Βινίσιους, με την κεφαλιά να περνάει αργά και βασανιστικά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Άλισον στο 14′.

Οι Άγγλοι έψαξαν την απάντηση δύο λεπτά αργότερα με μία επικίνδυνη σέντρα του Άρνολντ, αλλά λίγο πριν βρεθεί σε θέση βολής ο Μανέ, ο Βάσκεθ απομάκρυνε.

Ο Μπενζεμά υπενθύμισε τον κίνδυνο για τους φιλοξενούμενους στο 24′, με τον Γάλλο να φεύγει στο ένας εναντίων ενός με τον Κάμπακ μετά από μακρινή μπαλιά, αλλά ο Τούρκος πρόλαβε να βάλει το τάκλιν πριν εκτελέσει.

Το πρώτο γκολ για τους “Μερένχες” δεν άργησε, καθώς ο Βινίσιους πρόσφερε μία στιγμή μαγείας στο 26′, ανοίγοντας το σκορ. Ο Κρόος έπαιξε μία απίθανη μπαλιά στον χώρο για τον Βραζιλιάνο, αυτός κατέβασε άριστα και εκτέλεσε τον Άλισον για το 1-0.

Ο Βινίσιους λίγο έλειψε να ξαναχτυπήσει στο 33′, όμως ο Φίλιπς κατάφερε να βάλει την κόντρα, έστω και ελάχιστη, για να αλλάξει την πορεία της μπάλας.

Βέβαια, το κακό δεν αποφεύχθηκε, καθώς ο Ασένσιο τιμώρησε ακόμα ένα λάθος της αντίπαλης άμυνας, βάζοντας γερές βάσεις για την πρόκριση. Από ακόμα μία μακρινή πάσα του Κρόος, ο Άρνολντ τα έκανε… θάλασσα, έστρωσε την μπάλα στον Ισπανό επιθετικό, για να περάσει τον Άλισον και να σκοράρει προ κενής εστίας για το 2-0.

Μέχρι την λήξη του ημιχρόνου, δεν άλλαξε κάτι άλλο, με την Ρεάλ να διατηρεί αυτό το προβάδισμα δύο γκολ, που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικό, το οποίο ήταν απολύτως δίκαιο με την εικόνα.

Η ομάδα του Μέρσισαϊντ μπήκε κάπως καλύτερα στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να βρει την μείωση μόλις στο 51′, με τον Σαλάχ να βρίσκει δίχτυα. Από τρομερή ανάπτυξη από την άμυνα, σε μία μαγική φάση, ο Ζότα βρήκε λίγο χώρο να εκτελέσει, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Αιγύπτιο, για να εκτελέσει για το 2-1.

Αυτό το γκολ έδωσε άλλη πνοή στην αναμέτρηση, με την Λίβερπουλ να παίρνει θάρρος και να φτιάχνει ποδόσφαιρο, απειλώντας με τον Ζότα τρία λεπτά μετά, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Ο Μπενζεμά είχε την ευκαιρία να εκτελέσει στο 58′, έχοντας βρει λίγο χώρο, με τον Φίλιπς να προλαβαίνει να βάλει το μπλοκ.

Ο Κρόος λίγο έλειψε να χριστεί και σκόρερ, μετά ακόμα ένα λάθος του Άρνολντ, όμως το σουτ του πέρασε πάνω από την εστία του Άλισον στο 61′, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μανέ άγγιξε την ισοφάριση, βλέποντας την μπάλα να του στρώνεται, με τον Μεντί να έρχεται από το πουθενά και να προλαβαίνει.

Το παιχνίδι έγινε ροντέο, με τον Μπενζεμά να φεύγει στην κόντρα και να απελευθερώνει τον Ασένσιο, αυτός έφυγε βάζοντας στην πλάτη του τον Τιάγκο, αλλά η πάσα του στον ολομόναχο Βινίσιους δεν πέρασε, σε μία εκπληκτική επέμβαση του Άρνολντ.

Το τρίτο γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε ξανά με τον Βινίσιους, με τον Άλισον να φέρνει ευθύνη. Από τρομερή ανάπτυξη, ο Μόντριτς τροφοδότησε στην περιοχή τον Βραζιλιάνο, και αυτός σουτάροντας με την μία, έπιασε στον ύπνο τον συμπατριώτη του για το 3-1 στο 65′.

Ο Μπενζεμά έψαξε και αυτός να συμμετέχει στο επιθετικό πάρτι των Μαδριλένων, με το σουτ του από πάσα του Βινίσιους από πλάγια θέση δεν ανησύχησε τον Άλισον, που μάζεψε εύκολα στο 71′.

Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα δεν είχε πολλά να προσφέρει, με την Ρεάλ να κάθεται πίσω και να περιμένει, δίχως να δεχθεί κάποια απειλή, κρατώντας αυτό το 3-1 μέχρι το τέλος.

Κίτρινες: Μανέ (39′), Βάσκεθ (49′), Τιάγκο (56′), Άρνολντ (83′)

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζιντάν): Κουρτουά, Μεντί, Νάτσο, Μιλιτάο, Βάσκεθ, Κασεμίρο, Μόντριτς, Κρόος, Βινίσιους (85′ Ροντρίγκο), Μπενζεμά, Ασένσιο (70′ Βαλβέρδε)

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον, Φίλιπς, Κάμπακ (81′ Φιρμίνο), Άρνολντ, Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ, Κεϊτά (42′ Τιάγκο), Μανέ, Ζότα (81′ Σακίρι), Σαλάχ