Με δύο γκολ του Μπενζεμά, η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε 2-1 της Σαχτάρ Ντόνετσκ και έκανε βήμα πρωτιάς.

Σε τροχιά πρόκρισης αλλά και πρωτιάς παρέμεινε η Ρεάλ Μαδρίτης, που επικράτησε δύσκολα, 2-1, της μαχητικής Σαχτάρ Ντόνετσκ εντός έδρας και προσπέρασε τη Σέριφ Τιρασπόλ στην κορυφή του 4ου ομίλου.

Οι Ουκρανοί από τη μεριά τους έμειναν στον πάτο της βαθμολογίας και είναι το φαβορί για να αποκλειστούν.

Το ματς

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους φιλοξενούμενους, που στο 10ο λεπτό είδαν τον Πάτρικ να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Ωστόσο, στο 14’, οι Μαδριλένοι έφτασαν εκείνοι στο γκολ, με τον Βινίσιους να βγάζει μπαλιά πάρε-βάλε στον Μπενζεμά για το 1-0, μετά από τραγικό λάθος της άμυνας της Σαχτάρ.

Όλα έδειχναν πως η «βασίλισσα» θα πήγαινε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια, ωστόσο μία αδράνεια της άμυνας στο 39’ και ένα εκπληκτικό τελείωμα του Φερνάντο από κοντά έφεραν την ισοφάριση.

Ο ίδιος παίκτης άγγιξε την ανατροπή πέντε λεπτά αργότερα, ωστόσο νικήθηκε από τον Κουρτουά σε τετ α τετ.

Το δεύτερο μέρος δεν είχε μεγάλη δράση για περίπου 15 λεπτά, ωστόσο στο 61’, ήρθε το γκολ για τη Ρεάλ. Μετά από τρομερή ομαδική προσπάθεια και αλλεπάλληλες πάσες, ο Μπενζεμά βρέθηκε για μία ακόμη φορά στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ένα εξαιρετικό σουτ του Στεπανένκο στο 75’ ανησύχησε τους Ισπανούς, που είδαν τον Μπενζεμά να φτάνει κοντά στο χατ τρικ τέσσερα λεπτά αργότερα, με το 2-1 τελικά να μένει μέχρι το τέλος του αγώνα.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κ. Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ (66’ Νάτσο), Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί, Κρόος, Κασεμίρο, Μόντριτς, Βάθκεθ, Μπενζεμά (79’ Γιόβιτς), Βινίσιους.

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ρ. Ντε Τσέρμπι): Τρούμπιν, Ντοντό, Μάρλον, Ματβιγένκο, Ισμαΐλι, Τετέ (79′ Μάρλος), Μαϊκόν, Στεπανένκο (80′ Σουντάκοφ), Πάτρικ (79′ Μάρκος Αντόνιο), Μούντρικ (71′ Σόλομον), Φερνάντο (86′ Ντεντίνιο).