Η Ρεάλ, έκανε επίδειξη δύναμης στην Μαδρίτη, απέναντι στην Σέλτικ και πέρασε εύκολα κι ωραία στους 16 του UEFA Champions League,κατακτώντας την 1η θεση του 6ου ομίλου.

Η Ρεάλ παρατάχτηκε στο “Μπερναμπέου” προερχόμενη από δύο διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα (ήττα από Λειψία και ισοπαλία με Ζιρόνα) και αυτή που το πλήρωσε ήταν η Σέλτικ. Η πρωταθλήτρια Ισπανίας και Ευρώπης ήταν επιβλητική απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Γιακουμάκη (μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο μέρος) και πήρε μία εμφατική νίκη με 5-1 έχοντας πέντε διαφορετικούς σκόρερ, για να πάρει την πρόκριση στους “16” του Champions League μέσω της πρώτης θέσης στον 6ο όμιλο.

Το πρώτο μέρος αποδείχτηκε υπόθεση των… πέναλτι, αφού δόθηκαν τρία συνολικά στα πρώτα 35 λεπτά, με την Ρεάλ να είναι η μεγάλη κερδισμένη αφού όχι μόνο ευστόχησε στα δύο δικά της αλλά δεν επέτρεψε στην Σέλτικ να πανηγυρίσει από την άσπρη βούλα. Εκείνος που έσυρε το χορό των γκολ ήταν ο Λούκα Μόντριτς, με τον Κροάτη να στήνει τη μπάλα στην άσπρη βούλα στο 6′ σε πέναλτι που κέρδισε ο Βαλβέρδε από τον Γενς και να κάνει το 1-0.

Αυτό ήταν το 35ο γκολ στην καριέρα του με τα λευκά και 9ο στο Champions League, με τον Κροάτη να γίνεται μάλιστα σε ηλικία 37 ετών και 54 ημερών ο γηραιότερος παίκτης που σκοράρει με πέναλτι στο Champions League, παίρνοντας το σχετικό ρεκόρ από τον Μπουράκ Γιλμάζ που το είχε πετύχει με την Λιλ απέναντι στην Τσέλσι τον Μάρτιο του 2022 (σε ηλικία 36 ετών και 244 ημερών).

Η συνέχεια βρήκε την Σέλτικ να προσπαθεί να απαντήσει αλλά οι Φουρουχάσι και Χατάτε δεν τελείωσαν καλά τις φάσεις τους, με την ομάδα του Αντσελότι να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 19′ με τον Βινίσιους και να βρίσκει το δεύτερο γκολ δύο λεπτά αργότερα.

Αυτή τη φορά το κέρδισε ο Ροντρίγκο σε σουτ του που σταμάτησε στο χέρι του Ο’Ρίλι, με τον Βραζιλιάνο φορ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να γράφει το 2-0, με την Ρεάλ να γίνεται η τρίτη ομάδα στην ιστορία του Champions League που κέρδισε δύο πέναλτι σε πρώτο 20λεπτο αγώνα της (μετά από Ατλέτικο και Νάπολι) και μοναδική που ευστόχησε και στα δύο χτυπήματα.

Στο 22ο λεπτό ο Βινίσιους έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για να χριστεί σκόρερ ενώ λίγο μετά τη συμπλήρωση του ημιώρου η Σέλτικ άγγιξε το γκολ. Οι κέλτες κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Γιουράνοβιτς από τον Μεντί, με τον δεξιό μπακ των πρωταθλητών Σκωτίας να αναλαμβάνει το χτύπημα αλλά τον Κουρτουά να αποδεικνύεται φύλακας-άγγελος της εστίας του, πέφτοντας στη δεξιά γωνία του και αποκρούοντας εντυπωσιακά.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ (64′ Βάθκεθ), Μιλιτάο (73′ Βαγέχο), Αλάμπα (66′ Νάτσο), Μεντί, Βαλβέρδε, Κρόος (66′ Θεμπάγιος), Μόντριτς, Ασένσιο, Ροντρίγκο, Βινίσιους (64′ Μπενζεμά)

ΣΕΛΤΙΚ: Χαρτ, Γιουράνοβιτς, Στάρφελτ, Γενς, Τέιλορ, Μούι (64′ Τέρνμπουλ), Ο’Ράιλι, Αμπάντα (64′ Ζότα), Χατάτε (82′ Άμπιλντγκααρντ), Μαέντα (64′ Χασκαμπάνοβιτς), Φουρουχάσι (63′ Γιακουμάκης)