Μια καταπληκτική Μάντσεστερ Σίτι, που είχε σε μεγάλο βράδυ τον Μαχρέζ (δυο γκολ), έκανε ό,τι ήθελε κόντρα στην «άδεια» ψυχολογικά Παρί και με το άνετο 2-0 κλείδωσε την θέση της στον παρθενικό της τελικό στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση! Άλλη μια κόκκινη στην σειρά (Ντι Μαρία) για τους Παριζιάνους…

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πολύ νωρίς μπροστά στο σκορ, με τον Μαχρέζ να κάνει το 1-0 στο 10ο λεπτό. Ο Έντερσον έβγαλε εκπληκτική μπαλιά στον Ζιντσένκο που έκανε το γύρισμα, με τον Ντε Μπρόινε αρχικά να σουτάρει και τον Αλγερινό να στέλνει στα δίχτυα τη μπάλα στη συνέχεια. Τίποτα δεν άλλαξε σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, με το προβάδισμα των Άγγλων να παραμένει.

Στο δεύτερο μέρος, αν και θεωρητικά η ομάδα του Ποκετίνο έπρεπε να πάρει τα ηνία αφού έπαιζε με την πλάτη στον… τοίχο, κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα έκλεισαν εκπληκτικά όλους τους χώρους και «παγίδευσαν» τους αντιπάλους τους που δεν μπορούσαν να βρουν λύση και να αντιδράσουν.

Η πίεση έφερε και αποτέλεσμα, με τον Αλγερινό να είναι και πάλι ο πρωταγωνιστής. Φόντεν και Ντε Μπρόινε άλλαξαν εκπληκτικά τη μπάλα με τον πρώτο να βγάζει τη σέντρα και τον Μαχρέζ να στέλνει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα στο 63′ για το 2-0 σφραγίζοντας ουσιαστικά το εισιτήριο για το μεγάλο ραντεβού.