Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League πήρε η Σπόρτινγκ που διέλυσε την Ντόρτμουντ με το τελικό 3-1. Οι Πορτογάλοι επικράτησαν των Βεστφαλών, οι οποίοι αγωνιζόταν χωρίς τον Έρλινγκ Χάαλαντ, με σκορ 3-1 και έτσι «κλείδωσαν» την 2η θέση, καθώς με την αποψινή τους νίκη έχουν το… πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Γερμανούς, ενώ ο Άγιαξ έχει πάρει ήδη την 1η θέση.

Όσον αφορά το ματς, η Σπόρτινγκ άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό, με τον Πέδρο Κονσάλβες να παίρνει τη μπάλα και να πατά περιοχή, εκμεταλλευόμενος ένα μεγάλο λάθος του Σουλτς, με τον Πορτογάλο να νικά στη συνέχεια τον Κόμπελ για το 1-0. Εννιά λεπτά αργότερα, ο Κονσάλβες «χτύπησε» ξανά για τους Πορτογάλους, με τον 23χρονο να κάνει το 2-0 (39′) με ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή, δείχνοντας πως βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα, καθώς αυτό ήταν το 7ο του γκολ στους τελευταίους 4 αγώνες.

Στο δεύτερο μέρος η Ντόρτμουντ δεν κατάφερε να αλλάξει τα πράγματα, ενώ στο 74ο λεπτό έμεινε και με 10 παίκτες, με τον Εμρέ Τσαν να αντικρίζει απευθείας την κόκκινη κάρτα. Τελικά, η Σπόρτινγκ πέτυχε ακόμη ένα τέρμα, με τον Πόρο να παίρνει τη μπάλα και να σκοράρει έπειτα από άστοχο πέναλτι του Κονσάλβες, κάνοντας έτσι το 3-0 στο 81ο λεπτό, ενώ το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Μάλεν στο 90+3.