Η Γιουβέντους εκμεταλλεύτηκε το δώρο από τη Ρωσία, επιβλήθηκε με 1-0 της Μάλμε χωρίς να πείσει και τερμάτισε πρώτη στον όμιλο. Στραβοπάτημα για την Τσέλσι στην Αγία Πετρούπολη, 3-3 με τη Ζενίτ.

Η προηγούμενη αγωνιστική φάνηκε ότι έχει τελειώσει την υπόθεση ‘1-2’ στο group. Η Τσέλσι είχε υποχρεώσει την Γιουβέντους στην πιο βαριά ήττα της ιστορίας της στο Champions League (4-0) και ήθελε απλή νίκη σε βάρος της Ζενίτ για να κλειδώσει το Νο1 του ομίλου. Τελικά αυτό κάθε άλλο παρά εύκολο αποδείχθηκε, αφού οι Μπλε παρότι στο 85’ έκαναν ανατροπή στην ανατροπή, δέχθηκαν απίστευτο γκολ στο 95’ και με τη νίκη τους 1-0 με την Μάλμε στο Τορίνο, οι Bianconeri πανηγύρισαν μια απίστευτη και απρόσμενη κατάληψη της 1η θέση του ομίλου.

Πρωτιά από το… πουθενά για την Γιούβε

Στο Τορίνο, έγινε το ματς που οι περισσόεροι θα περίμεναν. Αλλαγές, πολύ, μα πολύ χαμηλός ρυθμός από την Γιουβέντους και ένα γκολ για να κάνει τη διαφορά. Μια διαφορά που ήταν τεράστια τελικά μετά την γκέλα της Τσέλσι. Στο 18’ έκανε το 1-0 η Γηραιά Κυρία με κεφαλιά του Μόις Κιν μετά τη σέντρα του Μπερναρντέσκι με το εξωτερικό και στη συνέχεια… έλεγχος. Ετσι θα το έλεγε κάποιος που γουστάρει το calcio, ύπνος θα μπορούσε να το πει κάποιος άλλος, αφού οι φάσεις ήταν μετρημένες για τους Ιταλούς και οι πάσες πολλές κόντρα σε έναν αντίπαλο που όταν περνούσε το κέντρο, πανηγύριζε. Στην επανάληψη η Γιούβε είχε και πάλι το πάνω χέρι και είχε φάσεις με τους Ραμπιό και Κιν, ενώ και προς το τέλος, ο Κιν είχε νέα ευκαιρία από κοντά αλλά το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε και έφερε απρόσμενους πανηγυρισμούς στους Τορινέζους.

Ανατροπή στην ανατροπή, αλλά… κάζο για την Τσέλσι

Η ομάδα του Τούχελ δεν είχε τρομερές ευκαιρίες όμως μόλις στο 4ο λεπτό, με τον Βέρνερ να κάνει το 1-0 σε κενό τέρμα. Η Ζενίτ αν και δέχθηκε νωρις το γκολ, έβγαλε αντίδραση, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και έκανε την ανατροπή πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Κλαουντίνιο ισοφάρισε σε 1-1 στο 38ο λεπτό, με τον Αζμούν να εκμεταλλεύεται λάθος των Μπλε (που έχουν κάνει αρκετά τις τελευταίες εβδομάδες) και να γράφει το 2-1 στο 41’.

Στο δεύτερο μέρος ο Τούχελ δικαιώθηκε για την εμπιστοσύνη του στον Λουκάκου, με τον Βέρνερ να κρύβει την μπάλα και τον Βέλγο να σκοράρει από κοντά για το 2-2 μετά από μήνες χωρίς να βρει δίχτυα.

Μάλιστα η Ζενίτ έφτασε αρκετά κοντά στο να κάνει… κηδεία στην Τσέλσι στο 71′, όμως ο Κέπα κράτησε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι και ο Τίμο Βέρνερ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα λίγα λεπτά πριν το τέλος έκανε το 2-3. Ομως…

Όμως οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να πουν «αντίο» στην κορυφαία διασυλογική διοργάνωση με ήττα. Ο Οζντόεφ με μία οβίδα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, πάγωσε τον Τόμας Τούχελ και την πρωταθλήτρια Ευρώπης Τσέλσι ισοφαρίζοντας σε 3-3 και χάρισε την πρώτη θέση στη Γιουβέντους.