Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με την Σεβίλλη, προηγήθηκε με τον Φερμίνο να σκοράρει no-look (!), αλλά στο τέλος “αυτοκτόνησε” κι έφυγε ισόπαλη με 3-3 για τον αγώνα της φάσης των ομίλων του Champions League.

Από την αρχή έδειξε τις “άγριες” διαθέσεις της η Λίβερπουλ που μόλις στο 2′ άνοιξε το σκορ για το 0-1. Με την μπάλα να φεύγει προς το κόρνερ, ο Φιρμίνο πρόλαβε, την κοντρόλαρε και με το αριστερό πέτυχε ένα απίθανο γκολ για την ομάδα του. Στη συνέχεια η Σεβίλλη έχασε σημαντικές ευκαιρίες να ισοφαρίσει όταν στο 13′ ο Εσκουδέρο έκανε κακό τελείωμα μιας φάσης ενώ στο 19′ το πλασέ του Νολίτο χτύπησε στο δοκάρι. Η τρίτη όμως ήταν και… φαρμακερή αφού δεν έφτανε ότι ο Γιεντέρ έστειλε την μπάλα άουτ και πάλι έχασαν οι γηπεδούχοι ευκαιρία. Στο 22′ ο Φιρμίνο έκανε την κεφαλιά από και ο Μανέ από κοντά έγραψε το 0-2 ενώ ο πρώτος όντας ασυγκράτητος στον αγώνα έστειλε την μπάλα στο τέρμα στο 30′ για το 0-3 βρίσκοντας την εστία κενή και κάνοντας… no-look τελείωμα(!).

Η επανάληψη είχε να δείξει άλλα πράγματα βέβαια αφού η Σεβίλλη μπήκε πολύ πιο δυνατά. Έτσι στο 51′ ο Γιεντέρ μείωσε σε 1-3. Μόλις εννέα λεπτά αργότερα, ο ίδιος εκτέλεσε πέναλτι και φυσικά δεν αστόχησε. Έτσι πολύ σύντομα η “ψαλίδα” έκλεισε κι άλλο με το 2-3 να μοιάζει τώρα πιθανή ανατροπή με την φόρα που είχαν πάρει οι γηπεδούχοι. Η ομάδα του Κλοπ έφτασε στο 90′ “αγκομαχώντας” αλλά οι γηπεδούχοι δεν της έκαναν την χάρη και στο 94′ με το γκολ του Πισάρο ισοφάρισαν για το 3-3, κάνοντας… ψυχρολουσία στους αντιπάλους.