Η Τσέλσι επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί και κλείδωσε την πρόκριση από το πρώτο ματς, καθώς επιβλήθηκε της Λιλ με 2-0 στο Stamford Bridge, με τα γκολ των Κάι Χάβερτζ και Κρίστιαν Πούλισικ.

Ευκαιρία με το… καλησπέρα η Τσέλσι. Σέντρα «πάρε-βάλε» από τον Αθπιλικουέτα, με τον Χάβερτς να πλασάρει ψηλά άουτ. Αυτό, όμως, ήταν το προμήνυμα για το τι θα ακολουθούσε. Στο 8′ ο Χάβερτς βρήκε δίχτυα. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ζιγιές, πετάχτηκε στην «καρδιά» της περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με καρφωτή κεφαλιά!

Η Λιλ προσπάθησε να ισορροπήσει και να βγάλει αντίδραση και στο 12′ σε φάση διαρκείας είδε τα σουτ των Ντέιβιντ και Αντρέ να κοντράρουν για να χάσουν στ 18′ οι «μπλε» ευκαιρία για το 2-0 με τον Αλόνσο. Ο Ισπανός όντας ξεχασμένος στη γωνία της μικρής περιοχής της Λιλ, έπιασε το σουτ, το οποίο πέρασε άουτ.

Το 1-0 παρέμενε με τον ρυθμό του ματς μετά το 25′ να πέφτει και τη Λιλ να έχει την πρώτη τελική στον στόχο στο 36′ με τον Μεντί να μπλοκάρει εύκολα το σουτ του Αντρέ. Έτσι το προβάδισμα των «μπλε» έμελλε να παραμείνει έως το ημίχρονο.

Στο β’ ημίχρονο η Τσέλσι μπήκε δυνατά. Απείλησε στο 54′ και στο 59′. Δεν πτοήθηκε από τις αναγκαστικές αλλαγές των Κόβασιτς και Ζίγιες και στο 63′ έφθασε στο 2-0. Εξαιρετική αντεπίθεση από τους «μπλε». Ο Καντέ κουβάλησε για μισό γήπεδο την μπάλα, σέβιρε στον Πούλισικ που πλάσαρε εύστοχα δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στους Λονδρέζους.

Το 2-0 έδινε πλέον άνεση στην Τσέλσι. Οι «μπλε» ναι μεν δεν απειλούσαν, ωστόσο είχαν απόλυτο έλεγχο του ρυθμού και διαχειρίζονταν άψογα το προβάδισμά τους.