Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι από πλευράς θεάματος, το οποίο περιείχε ανατροπές, πέναλτι και αρκετά γκολ, Βαλένθια και Τσέλσι αναδείχθηκαν ισόπαλες, με το τελικό 2-2 να αφήνει τα πάντα ανοικτά στον 8ο όμιλο του champions league.

Η Τσέλσι ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο. Περισσότερο κινητική και με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας. Ωστόσο, οι δύο κλασσικότερες ευκαιρίες για γκολ (προτού υπάρξει σκορ) άνηκαν στους φιλοξενούμενους (19’ και 30’), με τον Μάξι Γκόμεζ να τις σπαταλά αμφότερες.

Τελικά, το… ρόδι το έσπασε ο Κάρλος Σολέρ στο 40’, όταν με πολύ ωραίο πλασέ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Οι πανηγυρισμοί των «νυχτερίδων» κράτησαν ελάχιστα, καθώς ένα λεπτό αργότερα ο Ματέο Κόβασιτς έφερε το ματς στα ίσα με μία σουτάρα εκτός περιοχής.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μία αναγκαστική αλλαγή (Μισί Μπατσουαγί αντί Τάμι Έιμπραχαμ) αλλά και με έντονες συγκινήσεις. Καταρχάς, στο 50’ ο Κρίστιαν Πούλισικ ολοκλήρωσε την προσωρινή ανατροπή με κοντινή προβολή (αφού πρώτα χρειάστηκε η συμβουλή του VAR για τη διαβεβαίωση της μη ύπαρξης οφσάιντ). Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ θα μπορούσε να προβεί σε άμεση απάντηση. Όμως, ο Κέπα απέκρουσε το πέναλτι που ανέλαβε να εκτελέσει ο Ντάνι Παρέχο στο 65’ (το δεύτερο που χάνει στη φετινή διοργάνωση).

Το γκολ της αναμέτρησης -ίσως και της αγωνιστικής- επιτεύχθηκε στο 82’. Με τον Ντάνιελ Βας να επιχειρεί μία σέντρα-σουτ από την πλάγια γραμμή και να στέλνει την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα. Για να διαμορφώσει με αυτόν τον τρόπο το 2-2, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος παρά τις δύο ανεπανάληπτες ευκαιρίες του Ροντρίγκο στις καθυστερήσεις.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Σίλεσεν, Γκαράι, Κόστα (67’ Γκαμεϊρό), Γκάμπριελ, Βας, Γκαγιά, Τόρες (74’ Κοκλέν), Σολέρ (78’ Κανγκ Λι), Παρέχο, Ροδρίγο, Μάξι Γκόμες

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Κρίστενσεν, Αθπιλικουέτα, Ζουμά, Ζορζίνιο (72’ Έμερσον), Καντέ, Τζέιμς, Κόβασιτς, Πούλισικ, Γουίλιαν (80’ Μάουντ), Άμπραχαμ (46’ Μπατσουαγί)