Η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του Καναδά επικράτησε μετά από σκληρή μάχη 3-2 στα πέναλτι την αντίστοιχη της Σουηδίας- η κανονική διάρκεια ισόπαλη με σκορ 1-1 – και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Έπεσε η αυλαία στο ποδόσφαιρο τουρνουά γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο με το μεγάλο τελικό της Γιοκοχάμα, ανάμεσα στη Σουηδία και τον Καναδά. Οι Σκανδιναβές άνοιξαν το σκορ στο 34ο λεπτό με το εξαιρετικό τελείωμα με το δεξί από την Στίνα Μπλακστένιους, ύστερα από ασίστ με ωραίο γύρισμα από δεξιά από την Κοσοβάρε Ασλάνι.

Οι Καναδές έφτασαν στην ισοφάριση στο 67ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Τζέσι Φλέμινγκ, έτσι ο τελικός οδηγήθηκε αρχικά στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι, όπου κρίθηκαν και τα αντίστοιχα μετάλλια.

Η διαδικασία επιφύλαξε ιδιαίτερες συγκινήσεις και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι και την τελευταία στιγμή. Η γυναίκεια Ολυμπιακή ομάδα ποδοσφαίρου του Καναδά κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 3-2 στα πέναλτι.

Τη νίκη σφράγισε στο έκτο, η εύστοχη εκτέλεση της Τζούλιο Γκρόσο. Για τις νίκητριες ευστόχησαν επίσης οι Τζέσι Φλέμινγκ και Ντιν Ροζ, ενώ για τις Σουηδές που κατέκτησαν το ασημένιο οι Νάταλι Μπιέρν και Ολίβια Σλουφ.

Το χάλκινο κατέκτησαν οι ΗΠΑ, νίκησαν την Παρασκευή (5/8) στην Κασίμα 4-3 την Αυστραλία.