Ο Άρης ήταν συνολικά καλύτερος από την Ντιναμό Κιέβου, πήρε τη νίκη με πέναλτι του Πάλμα (1-0) και πάει στο Βουκουρέστι με μικρό προβάδισμα πρόκρισης για τα playoffs του Conference League.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Άρης είχε τον έλεγχο του αγώνα και την πρωτοβουλία των κινήσεων τουλάχιστον κατά το πρώτο ημίωρο βγάζοντας τελικές φάσεις, με αποκορύφωμα τη χαμένη φάση του Κάρλσον. Από μεριά της, η Ντιναμό Κιέβου ισορρόπησε μετά το 30′ και κράτησε μπάλα ωστόσο δεν κατάφερε να φανεί απειλητική μπροστά στα καρέ του Κουέστα.

Το σύνολο του Τόλη Τερζή έχασε την πρώτη του φάση στο 4′ με το σουτ του προωθημένου Μοντόγια να περνά δίπλα από από το δεξί δοκάρι του Μπούστσαν με τον Ουκρανό κίπερ να διώχνει στο 12′ το δυνατό σουτ του έτερου πλάγιου μπακ, Φεράρι για να έρθει στο ίδιο λεπτό ο Ζουλ που αστόχησε εν κινήσει από καλή θέση. Κλείνοντας, στο 24′, ο Κάρλσον βρέθηκε σε θέση βολής και εκτέλεσε ωστόσο ο Ντούμπνιτσακ παρενεβλήθη σωτήρια και η μπάλα έφυγε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και ο Μορόν έχασε καλή στιγμή στο 46′ με το σουτ του Μορόν να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπούστσαν ενώ στο 65′ ο Ισπανός φορ έγινε από εκτελεστής δημιουργός βγάζοντας σέντρα για τον Νταρίντα με την κεφαλιά του από πλεονεκτική θέση να περνάει άουτ.

Ο Άρης κέρδισε πέναλτι στο 67′ καθώς μετά από σέντρα στ’ αριστερά, ο Φαμπιάνο έπιασε κεφαλιά με τη μπάλα να σταματά στο χέρι του Τίμτσουκ και ο ρέφερι Τζίλετ έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Πάλμα ανέλαβε την εκτέλεση και στο 69′ ευστόχησε νικώντας τον Μπούτσαν στη δεξιά του γωνία που έπεσε σωστά αλλά δεν μπόρεσε ν’ αποσοβήσει το 1-0.

Ο Ονδούριος επιθετικός είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής για την ομάδα του έως τώρα στην Ευρώπη μετρώντας ήδη δύο τέρματα στα προκριματικά ενώ είχε την ασίστ για τον Φαμπιάνο και το νικητήριο γκολ στην αναμέτρηση του «Βικελίδης» με την Αραράτ-Αρμενία. Μάλιστα, ο 23χρονος άσος προέβη σε αξιέπαινη κίνηση καθώς δεν πανηγύρισε κρατώντας μία φανέλα με τ’ όνομα του αδικοχαμένου φιλάθλου της ΑΕΚ, Μιχάλη που δολοφονήθηκε στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Το σύνολο του Μιρτσέα Λουτσέσκου δεν αφυπνίστηκε μετά το προβάδισμα των «κιτρινόμαυρων» έχοντας στο επόμενο διάστημα του ματς δύο καλές στιγμές με σουτ του Σαπαρένκο (71′ και 75′ αντίστοιχα) με τον Ρουμάνο τεχνικό να προχωρά κατά το τελευταίο δεκάλεπτο σε τριπλή αλλαγή.

Αυτό δεν βοήθησε ιδιαίτερα με τους φιλοξενούμενους να έχουν μόλις μία σημαντική στιγμή, αυτή του 89′ με τον Γιαρμολένκο να εξαπολύει δυνατό σουτ εντός περιοχής που ανάγκασε τον Κουέστα στην επέμβαση του αγώνα κρατώντας το προβάδισμα υπέρ του Άρη. Μάλιστα, οι Θεσσαλονικείς έχασαν τεράστια ευκαιρία στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ρουπ να πασάρει στον Μενέντες που από απόσταση αναπνοής δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπούτσαν με τον Ουκρανό κίπερ να σώζει την εστία του.

Σημειώνεται πως η ρεβάνς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την Πέμπτη 17 Αυγούστου και ώρα 20:00 στο «Stadionul Giulesti» του Βουκουρεστίου ενώ υπενθυμίζεται πως όποια εκ των δύο προκριθεί, θα διασταυρωθεί στα play-off του Europa Conference League με την ομάδα που θα περάσει από το ζευγάρι Νέφτσι Μπακού-Μπεσικτάς (σ.σ οι Τούρκοι κέρδισαν με 3-1 σήμερα στην πρωτεύουσα του Αζερμπαϊτζάν παίρνοντας προβάδισμα για τη ρεβάνς της Πόλης).